Pałasz oficerski regimentu konnego królów saskich
1726 — 1750
Muzeum Zamkowe w Malborku
Jest częścią kolekcji: Sztuka starożytna
15.0 wys. bez uchwytu
9.5 średn. stopy
Tego typu średnie dzbanuszki, nazywane epichysis były typowe dla ceramiki produkowanej w Południowych Włoszech. Charakteryzuje je szeroki i płaski brzusiec, na górze i na dole zakończony wystającą obręczą. Epichysis mają długą, wąską szyjkę oraz uchwyt (imadło) wyższe niż poziom wylewu szyjki. Ich przeznaczenie jest określane w różnych źródłach jako naczynia do wina lub oliwy. Naczynie zachowało się do naszych czasów w całości, jedynie jego wylew został uzupełniony i podmalowany na czarno.
Wilanowski dzbanuszek został wykonany z żółto-brązowawej glinki, jednak jego powierzchnię prawie w całości pokrywa czarny firnis (pokost). Na nim namalowano motywy roślinne i geometryczne, takie jak gałązka lauru na brzuścu oraz kwiaty, linie i kropki.
Jak powstało to starożytne naczynie? Najpierw wytoczono je na kole garncarskim i doklejono uchwyt oraz wylew. Po przeschnięciu powierzchnię pokryto firnisem, czyli delikatną, specjalnie przygotowaną i oczyszczoną glinką. Jednak czarny kolor pojawiał się dopiero po wypale w piecu. Najpierw wypalano je w atmosferze z dostępem tlenu, a po osiągnięciu odpowiedniej temperatury odcinano jego dopływ (zamykając otwory pieca i być może dokładając mokrego drewna), dzięki czemu zawarte w wierzchniej glince tlenki żelaza ulegały redukcji i zmieniały kolor z czerwonego na czarny. Glinka ta także lekko się nadtapiała – nadając naczyniom charakterystyczny, satynowy połysk i sprawiając, że były nieprzepuszczalne dla płynów.
Tego typu naczynia – pokryte czarnym firnisem i ozdobione dekoracją białą, czerwoną i żółtą - powstawały głównie w II. połowie IV i na początku III wieku p.n.e. Produkowano je w Południowych Włoszech, a ich najlepsze egzemplarze stworzono w rejonie Apulii, skąd najprawdopodobniej pochodzi wilanowski egzemplarz. Określa się je terminem „gnathia” pochodzącym od nazwy starożytnej miejscowości Gnathia (Egnazia), w której wiele z nich odnaleziono.
Agnieszka Żuber, na podstawie badań W. Dobrowolskiego
„Wazy Greckie Stanisława Kostki Potockiego”, Warszawa 2007.
Autor / wytwórca
Rodzaj obiektu
naczynie użytkowe...
Technika
czarnofirnisowanie, malowanie
Tworzywo / materiał
glina
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Właściciel
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
1726 — 1750
Muzeum Zamkowe w Malborku
1691 — 1710
Muzeum Zamkowe w Malborku
1725 — 1730
Muzeum Zamkowe w Malborku
odkryj ten TEMAT
Muzeum Okręgowe w Toruniu
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna