Kasetka

Kasetka z proporczykami

Jest częścią kolekcji: Metale

Pamiątkowa kasetka na cygara zdobiona grawerunkami i emaliowanymi proporcami kawaleryjskimi. Wykonana z mosiądzu (złoconego?), w kształcie prostopadłościanu z otwieranym na zawiasach wiekiem. Na wieczku zamocowana dekoracyjna, srebrna lanca z proporcem wypełnionym emalią w kolorach granatowym i amarantowym. Są to kolory, które nosili uczniowie szkoły nie należący jeszcze do pułków kawaleryjskich. Nad lancą w lewym górnym rogu wygrawerowany napis : „SZKOŁA JAZDY KONNEJ/C.W.Kaw”, w prawym dolnym rogu wygrawerowany napis: ”Na pamiątkę miłej gościny w okresie polowań w Łańcucie”. Na prawym boku wieczka wygrawerowana sygnatura W. GONTARCZYK. W środku kasetka wykładana jest cienkimi politurowanymi deseczkami z drzewa mahoniowego. Nad każdym proporcem zdobiącym boczne ścianki kasetki widnieje stopień i nazwisko dowódcy. Jeden z proporców w kolorze szmaragdowo – żółtym należał do 10 Pułku Strzelców Konnych stacjonujących w Łańcucie i broniących miasta we wrześniu 1939 roku. W 1937 roku pułk ten został zmotoryzowany. Z racji bardzo zbliżonych do Niemców płaszczy i hełmów w kolorze czarnym zwano ich „Schwarzenbrygade”, a podczas II wojny światowej Niemcy często brali ich za swoje wojsko.

Kasetka została podarowana Alfredowi Antoniemu Potockiemu przez Szkołę Jazdy w Grudziądzu w 1937 roku. Skrót „C.W.Kaw” oznacza Centrum Wyszkolenia Kawalerii.

Michał Rajchert

Inne nazwy