
Żelazko na duszę
1872 — 1900
Muzeum Narodowe w Szczecinie
Jest częścią kolekcji: Gospodarstwo domowe
Pierwsze, służące do wygładzania zagnieceń tkanin żelazka pochodzą z II wieku przed naszą erą z Chin. Miały one postać głębokich, wykonanych z brązu patelni, które w celu nagrzania do odpowiedniej temperatury napełniano rozżarzonym węglem drzewnym. Tego typu żelazka, poza Chinami, używano również w innych regionach Dalekiego Wschodu nieprzerwanie do XIX a nawet XX w. Pierwsze, wykonane z kutego żelaza, żelazka przypominające kształtem te używane współcześnie pochodzą z XIV–XV wieku.
Dawniej do bezpiecznego odstawienia żelazka w przerwach prasowania lub po jego zakończeniu, gdy żelazko było jeszcze gorące, służyły metalowe podstawki. Ich kształt dopasowany był do kształtu stopy żelazka i osadzone były na krótkich nóżkach. Często posiadały uchwyt, na którego końcu zazwyczaj znajdował się otwór służący do powieszenia podstawki na ścianie. Podstawki spełniały nie tylko funkcję użytkową, ale również dekoracyjną. Współcześnie, podobnie jak dawniej używane żelazka, stare podstawki również bywają interesującymi elementami wyposażenia wnętrz czy przedmiotami kolekcjonerskimi.
W zbiorach etnograficznych Muzeum Narodowego w Szczecinie znajduje się podstawka pod żelazko z ażurowym roślinno-geometrycznym wzorem. Jest ona wyrobem fabrycznym, zakład, w którym została wykonana nie jest znany. Podstawki tego typu były powszechnie używane.
Agnieszka Słowińska
Autor / wytwórca
Wymiary
cały obiekt: wysokość: 2.5 cm, szerokość: 11.4 cm
Rodzaj obiektu
podstawka pod żelazko
Technika
odlew, produkcja fabryczna
Tworzywo / materiał
żeliwo
Pochodzenie / sposób pozyskania
przekaz
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Właściciel
Muzeum Narodowe w Szczecinie
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
1872 — 1900
Muzeum Narodowe w Szczecinie
1851 — 1900
Muzeum Narodowe w Szczecinie
1851 — 1900
Muzeum Narodowe w Szczecinie
odkryj ten TEMAT
Muzeum Zamkowe w Malborku
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna