Pocztówka - Kościół-po-Kapucyński
1901
Muzeum Narodowe w Lublinie
Jest częścią kolekcji: Fotografie Lublina
Przy ulicy Kalinowszczyzna w Lublinie, przy dawnym trakcie na Lwów, usytuowano kościół parafialny pod wezwaniem św. Agnieszki. Jak głosi legenda, ciężko chory mieszczanin Maciej Wardziak po wyzdrowieniu oddał swój dom dla sprowadzonych z Krasnegostawu ojców augustianów. Miało to miejsce w 1624 roku. W ciągu kolejnych lat powstał zespół sakralny z klasztorem i świątynią. Kościelne prezbiterium przyozdobiono w stylu renesansu lubelskiego charakterystyczną siecią sztukaterii na sklepieniu. Świątynię zniszczono w czasie najazdu kozacko-moskiewskiego. Z końcem XVII wieku odbudowano ją. Kościół został konsekrowany dopiero w 1760 roku, przez biskupa Kajetana Sołtyka. Kilkanaście lat później wzniesiono, zachowaną do dziś, drewnianą studnię, którą uwiecznił artysta Józef Gumowski.
Po pożarze dachu w 1831 roku kościół został odrestaurowany po raz kolejny. W latach 60. XIX stulecia zmieniono portal główny. Po upadku powstania styczniowego nastąpiła kasata zakonu augustianów. Wówczas ich świątynię przeznaczono na kościół parafialny, przenosząc tu parafię z kościoła św. Mikołaja na Czwartku. Dawny klasztor przeznaczono na plebanię.
W XIX stuleciu przy kościele poaugustiańskim, w miejscu dawnego cmentarza, działał szpitalik-przytułek. W 1873 roku, na pamiątkę przebudowy ulicy Kalinowszczyzna, przed świątynią wystawiono kolumnę z figurą Najświętszej Marii Panny. Rok później starą dzwonnicę sprzed wejścia do kościoła zastąpiono nową, według projektu Aleksandra Zwierzchowskiego. Ustawiono ją od wschodniej strony fasady. Dzwonnica, choć nowa, wiernie odtwarzała dekoracje poprzedniczki.
Autor / wytwórca
Wymiary
cały obiekt: wysokość: 9.1 cm, szerokość: 14 cm
Rodzaj obiektu
karta pocztowa
Technika
sepia, stalodruk, odbitka fotograficzna, druk, stemplowanie, pismo odręczne
Tworzywo / materiał
papier
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
1901
Muzeum Narodowe w Lublinie
około 1901
Muzeum Narodowe w Lublinie
1890 — 1910
Muzeum Narodowe w Lublinie
odkryj ten TEMAT
Muzeum Narodowe w Lublinie
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna