List do Emilii Ratz
1945-04-15
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
Jest częścią kolekcji: Pamiątki Jakóba Sobla
Prezentowana naszywka należała do oznaczeń noszonych przez pracowników zatrudnionych na rzecz sił zbrojnych III Rzeszy (Wehrmachtu). Wyhaftowana na naszywce litera „W” oznacza właśnie Wehrmacht.
Prostokątna naszywka została wykonana z fragmentu niebarwionego płótna. Po środku naszywki wyhaftowana została litera "W". Haft łańcuszkowy, wykonany maszynowo przy pomocy czarnej nici. Nad haftem widoczny odcisk stempla w kolorze czerwonym. Brzegi tkaniny zostały zabezpieczone poprzez ich podłożenie (podszycie).
Córka Jakuba, Felicja Shop, wspomina, że nawet po zakończeniu wojny, kiedy rodzina mieszkała w Krakowie, nastroje antysemickie były powszechne. Kiedy wraz z bratem chodzili do polskiej szkoły wielokrotnie zdarzyło się, że inne dzieci wytykały ich palcami, nazywając „parszywymi Żydami”. Kobieta przyznała po latach, że gdyby zostali wtedy w Polsce, to prawdopodobnie byłaby „zakompleksioną dziewczynką”. Tego rodzaju zaczepki wobec dzieci z pewnością przyczyniły się do podjęcia przez Edę i Jakuba Soblów decyzji o wyjeździe z kraju pierwszym możliwym transportem. W Wiedniu Jakub otworzył plisownię – zakład krawiecki, w którym wykonywano plisy na gotowych tkaninach przy pomocy maszyn przemysłowych. Prowadzenie przedsiębiorstwa pozwoliło rodzinie na osiągnięcie stabilizacji w nowym miejscu. Zdaniem Felicji Shop w Wiedniu rodzina nie doświadczała już także tak jawnych przejawów antysemityzmu.
Marta Frączkiewicz
Autor / wytwórca
Technika
haft maszynowy, szycie maszynowe, szycie ręczne, tkanie
Tworzywo / materiał
tusz, nić, płótno
Pochodzenie / sposób pozyskania
darowizna
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Właściciel
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
1945-04-15
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
1941 — 1942
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
1918 — 1939
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
odkryj ten TEMAT
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna