Kopf der Geometria | Głowa Geometrii (dawniej: Głowa Ifigenii)

głowa kobieca

Rysunek Giambattisty Tiepola ukazuje w wirtuozerski sposób, w perspektywicznym skrócie od dołu, głowę młodej kobiety uosabiającej dziedzinę geometrii. Personifikacja tego działu matematyki ma pełną, uśmiechniętą twarz, o rysach często spotykanych na kompozycjach Giambattisty Tiepolo, typowych dla jego sztuki. Włosy kobiety są upięte w kunsztowny sposób, odpowiadający zapewne modzie panującej w ówczesnej Wenecji.

Szkic wykonany czarną i białą kredką na niebieskim papierze weneckim ze znakiem wodnym papiernika – dwoma stycznymi owalami – posłużył do postaci Geometrii wymalowanej w technice światłocieniowej zwanej chiaroscuro w salonie Palazzo Labia w Wenecji w 1745 roku. Postać była umieszczona na prawo od głównego fresku ze sceną Uczty Antoniusza i Kleopatry na łukowym naczółku portalu, czyli szczyciku wieńczącym wejście, będącym elementem architektonicznego wystroju salonu.

Palazzo Labia to barokowy gmach budowany w XVII i XVIII wieku przy Campo San Geremia w Wenecji, obok kościoła św. Jeremiasza, u ujścia kanału Cannaregio do Canale Grande. Giambattista Tiepolo na zlecenie patrycjuszy weneckich, braci Angela Marii i Paola Antonia Labia, w latach 1746–1747 ozdobił salę balową pałacu freskami z historią miłości egipskiej królowej Kleopatry, ostatniej władczyni hellenistycznego Egiptu i Marka Antoniusza, rzymskiego wodza i polityka. Malowidła te są uważane za arcydzieła.

Rysunek należy do zespołu 36 prac rodziny Tiepolo, wybitnej i sławnej osiemnastowiecznej weneckiej rodziny artystycznej. W latach siedemdziesiątych XX wieku, po licznych perturbacjach trafiły do Muzeum Narodowego w Szczecinie, do Gabinetu Grafiki Muzeum Narodowego.

Ewa Gwiazdowska

1. Znak wodny: brak danych
  2. Napis, pieczęć: na verso; pieczęć okrągła, brunatna z napisem w otoku i głową gryfa w lewym profilu w polu oraz data ołówkiem: Museum Stettin 1907
  3. Napis: na verso; ołówkiem: 957
  4. Napis: na verso; piórem w tonie brunatnym: No 3071
  5. Napis: na verso; piórem w tonie brunatnym: 36. X.rs
  6. Napis: na verso; piórem w tonie brunatnym: 1. f.

Tiepolo, Giambattista (1696-1770)

cały obiekt: wysokość: 297 mm, szerokość: 237 mm

rysunek

biała kredka, czarna kredka