Studia czterech głów męskich

głowy męskie

Giambattista Tiepolo, przygotowując wstępne rysunki do fresku przedstawiającego Ucztę Antoniusza i Kleopatry malowanego w 1745 roku w salonie Palazzo Labia w Wenecji, swobodnie rozmieścił na karcie papieru szkice głów trzech mężczyzn oraz murzyńskiego chłopca. Każdą z nich przedstawił w innym ujęciu, ale wszystkie ze zmarszczonymi brwiami, w pełnym skupieniu. Jeden z mężczyzn, z wysoką czapką ozdobioną pośrodku klejnotem, kieruje wzrok w lewo. Inny skłania gołą głowę w przeciwną stronę. Trzeci, w okularach, patrzy w prawo, w bok. Dziecko ukazane jest w lewym profilu. Szkice te artysta wykorzystał w górnej partii fresku, ukazując grupę osób po prawej stronie balkonu zwieszającego się nad stołem ucztujących władców. Mężczyzna w czapie grający na wioli należy do grupy muzyków umilających biesiadę. Przed nim stoi usługujący mu chłopiec, trzymający tacę z napojem w czarce. Dwaj pozostali mężczyźni, znajdujący się z tyłu, wpatrują się w rozłożony arkusz papieru. Mężczyzna w okularach, trzymając inny zrolowany papier w ręce, jednocześnie pokazuje coś na sklepieniu. Przypuszczalnie wszyscy oni są komentatorami rozwijających się wydarzeń, których głównymi bohaterami są Antoniusz i Kleopatra.

Rysunek został wykonany czarną i białą kredką na produkowanym w Wenecji grubym, niebieskim papierze ze znakiem wodnym papierni w formie trzech stycznych owali.

Rysunek jest częścią zbioru szkiców weneckiej rodziny Tiepolów z XVIII wieku. W Szczecinie znalazły się w początkach XX wieku. W trudnym okresie powojennym trafiły do Związku Radzieckiego. Obecnie znajdują się w Gabinecie Grafiki Muzeum Narodowego w Szczecinie.

Ewa Gwiazdowska

1. Znak wodny: pośrodku arkusza
  2. Napis, pieczęć: na verso; pieczęć okrągła, brunatna z napisem w otoku i głową gryfa w lewym profilu w polu oraz data ołówkiem: Museum Stettin 1907
  3. Napis: na verso; ołówkiem: Dessins des trois Tiepolo Venitiens
  4. Napis: na verso; ołówkiem: 968
  5. Napis: na verso; piórem w tonie brunatnym: X.rs 24
  6. Napis: na verso; piórem w tonie brunatnym: No 3073
  7. Napis: na verso; piórem w tonie brunatnym częściowo przekreślony: 2 f. G.M.
  8. Napis: na verso; piórem w tonie brunatnym: : G.B. Tiepolo

Tiepolo, Giambattista (1696-1770)

cały obiekt: wysokość: 374 mm, szerokość: 272 mm

rysunek