List do Tadeusza Perla
1939
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
Jest częścią kolekcji: Listy do Tadeusza Perla od rodziny i przyjaciół z Warszawy, 1938-1947
List matki do syna na karcie pocztowej. Na rewersie dwa znaczki pocztowe (jeden naklejony, drugi nadrukowany), dwie okrągłe pieczątki i trzy prostokątne. Dwie z prostokątnych pieczątek odbite tylko częściowo, ponieważ stempel znalazł się poza kartą. Karta wysłana na stały adres: Monsieur | Tadeusz Perl | Paris VI | rue de Saint Sulpice 22 | Hotel Riviera
Treść (pisownia i interpunkcja zmodernizowane):
Poniedziałek
Kochany Tadziulku!
Byłam trochę przeziębiona, mocno zasmarkana, tak lekka grypka, która jednak mię trochę osłabiła. Ale już minęło. Możesz sobie wyobrazić, jak byłam zdenerwowana przez cały ostatni tydzień – zrobiliśmy zapasy jako ludzie tchórzliwi, gdyż na ogół u nas było b[ardzo] spokojnie. Od Jasia [osoba niezidentyfikowana] dostałam od Ciebie pozdrowienia, mówił mi, że dobrze wyglądasz i że jesteś w dobrym humorze – to grunt. Wczoraj już zabrałam manatki z Konst[ancina], niedziela była upalna, w ogóle ciepło wiosenne. U Staszków [tj. Jadwigi z domu Perl i Stanisława Wohlów] nic nowego – jak zwykle są bez pieniędzy. Jadzia pracuje i mizernie wygląda. Karcianego sezonu jeszcze nie rozpoczęłam, bo się boję przegrywać. Czy wybierasz się do tych krewnych Marusi [?] [osoby niezidentyfikowane]? Chwaliła ich bardzo, jako ludzi wartościowych. Jak tam na nowym mieszkaniu?
Chciałabym bardzo coś Ci przysłać – napisz mi, na co masz ochotę, bo sam nie wiem. Może czekoladę?
Słuchamy teraz przeważnie franc[uskie] stacje, to mi trochę zbliża odległość od Ciebie. Czy chodzisz do teatru, kina – jakie są ciekawe filmy? bo u nas straszna nędza.
Całuję Cię serdecznie
Melcia
transkr. Ewa Małkowska-Bieniek
Autor / wytwórca
Rodzaj obiektu
korespondencja
Technika
rękopis, stemplowanie, druk
Tworzywo / materiał
papier
Pochodzenie / sposób pozyskania
darowizna
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
1939
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
1939-06-06
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
1939-01-13
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
odkryj ten TEMAT
Muzeum – Zamek w Łańcucie
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna