Wincenty Pol
1867 — 1870
Muzeum Narodowe w Lublinie
Jest częścią kolekcji: Wincenty Pol
Znamy kilka fotograficznych portretów Wincentego Pola. Wszystkie powstały na przestrzeni kilkunastu ostatnich lat jego życia, od pierwszej połowy lat 60. po początek lat 70. XIX wieku – w czasach, gdy technika fotograficzna dopiero się doskonaliła, upowszechniała i powstawały coraz liczniejsze zakłady fotograficzne.
Omawiana fotografia przedstawia autora Pieśni o ziemi naszej w starszym już wieku (gdyby powstała w roku 1869 lub później, byłby na niej już człowiekiem ociemniałym, jako że właśnie w tym roku nieudana operacja okulistyczna doprowadziła do całkowitej utraty wzroku). Wiemy, że zdjęcie zostało wykonane między rokiem 1867 a 1870, z natury, w Krakowie, przy ulicy Krupniczej 17, gdzie wówczas rozpoczynał prowadzenie atelier Awit Szubert (1837–1919) – w młodości malarz pejzażysta, a później fotograf, przede wszystkim portrecista (któremu zawdzięczamy wizerunki wielu sławnych postaci ze świata kultury i polityki), ale również autor zdjęć Krakowa, pionier fotografii naukowej i jeden z pierwszych, którzy utrwalali na kliszy światłoczułej Tatry.
Kartonik z naklejonym zdjęciem poety stanowił wklejkę do jednego z tomów Dzieł Wincentego Pola wierszem i prozą – pierwszego wydania zupełnego, przejrzanego i uporządkowanego jeszcze przez samego autora. Komplet dziesięciu tomów ukazał się we Lwowie w latach 1875–1878 (czyli już kilka lat po śmierci twórcy) nakładem F. H. Richtera w Drukarni W. Manieckiego. Reprodukcję wklejki zamieszczono również w kolejnym wydaniu Dzieł Pola, które ukazało się w roku 1904 w Stanisławowie drukiem i nakładem E. Weidenfelda i Brata.
Autor / wytwórca
Wymiary
cały obiekt: wysokość: 22 cm, szerokość: 14.5 cm
fotografia: wysokość: 9.5 cm, szerokość: 5.5 cm
Rodzaj obiektu
fotografia
Technika
odbitka fotograficzna
Tworzywo / materiał
papier fotograficzny
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
1867 — 1870
Muzeum Narodowe w Lublinie
1886
Muzeum Narodowe w Lublinie
1907 — 1913
Muzeum Narodowe w Lublinie
odkryj ten TEMAT
Muzeum Narodowe w Lublinie
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna