album na zdjęcia, Album na zdjęcia.

Jest częścią kolekcji: Fotografia

Historia albumów na zdjęcia jest nierozerwalnie związana z historią fotografii. Chociaż pierwsze badania nad fotografią były prowadzone już w XI w. to za początek ery fotografii uznaje się rok 1826. Wtedy to Joseph – Nicéphore Niépce wykonał pierwsze zdjęcie pt. ”Widok z okna La Gras”. Przełomowe okazało się wynalezienie przez Louisa Jaques`a Daguerre`a dagerotypu. Wraz z upowszechnieniem fotografii pojawiła się potrzeba przechowywania zdjęć. Jednym ze sposobów jest właśnie Album, który znajduje się w naszych zbiorach datowany jest na XIX w.. Ma formę dużej, bogato zdobionej księgi. Na okładkach znajduje się okładzina z masy perłowej. Na przodzie umieszczone są dwie reliefowe plakiety – jedna z herbem Pilawa, druga z inicjałami J. P. zaś z tyłu dwie symetrycznie rozmieszczone, owalne, płaskie plakiety z rytym ornamentem roślinnym. Od środka brzegi okładek ozdobione są złotym tłoczeniem. Album zamykany jest dwoma sprzączkami, które również zostały wykonane z masy perłowej. Wewnątrz wyklejka z czerwonej mory łączy ozdobne okładki z dwudziestoma kartami. Każda z nich wykonana jest z grubej tektury z kieszonkami do wsuwania zdjęć po obu stronach.

Anna Szczęsny

varia