Bryczka Małopolska z Budą

Bryczka Małopolska

Jest częścią kolekcji: Pojazdy i uprzęże

BRYCZKA MAŁOPOLSKA Z BUDĄ, pojazd dworski, myśliwski dla 6 osób (kozioł dos-à-dos) do parzystego zaprzęgu. Wyprodukowana została na terenie Małopolski przed I wojną.  Pojazd pochodzi z kolekcji blisko 100 pojazdów konnych zgromadzonej przez muzeum w Łańcucie i wciąż otwartej. Należą do niej pojazdy zaprzęgowe od galowych do wiejskich, od osiemnasto - do dwudziestowiecznych. Pochodzą one przede wszystkim z zakupów muzealnych; tylko nieliczne zostały podarowane. W większości przeszły, należąc już do kolekcji muzealnej, generalną konserwację lub remont. Bryczka małopolska zachowana jest w stanie oryginalnym przeszła jedynie zachowawczą konserwację w MZŁ. Do muzeum zakupiona została w 1992 roku. Bryczka myśliwska, resorowana, w naturalnym kolorze drewna z dwoma dwuosobowymi jedno za drugim siedzeniami tapicerowanymi płótnem i z płócienną budą w typie amerykańskim. Skrzynia nadwozia zaopatrzona przy tylnej ściance w drabinkę do przytraczania zwierzyny. Ścianki boczne i tylna w górnej części dwubarwne w pasy z dwóch rodzajów drewna. Siedzenie tylne, główne dwuosobowe w partii siedziska ograniczone giętą, na narożach zaokrąglona niską ścianką przy której bryczkowe oparciem na narożach zaokrąglone. Z przodu kozioł skrzyniowy  z szerokim materacem (dla 4 osób do siedzenia dos-à-dos)i poręczami bocznymi z pręta i z korbą ręcznego korbowo-klockowego hamulca i uchwytami na niezachowane latarnie. Fordekiel, czyli przedni błotnik, niski, drewniany przy krawędzi górnej z koluszkami do przypięcia pasków rozpiętej budy. Buda nad siedzeniem głównym przechodząca w płaski daszek nad kozłem z grubego (w typie żaglowego) w naturalnym kolorze płótna z drewnianym stelażu mocowanym do poręczy bocznych kozła i pasami do fordekla, mobilna z możliwością odejmowania. Boczne wachlarze gięte, pośrodku przerwane, z żelaznym, wiszącym przy podnóżku na wysięgniku stopniem.

Aldona Cholewianka-Kruszyńska

Inne nazwy

Bryczka

nieznany