Martwa natura

martwa natura

Jerzy Fedkowicz rozpoczął edukację artystyczną w Moskwie, gdzie pobierał nauki w latach 1910–1913 u Iwana Bolszakowa i Konstantina Juona. Następnie w celu rozwijania swoich umiejętności przeniósł się do Petersburga. Od 1915 do 1921 uczęszczał do pracowni Wojciecha Weissa w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. W latach 1921–1923 był na stypendium rządu francuskiego w Paryżu. Martwa natura z ok. 1930 roku autorstwa Fedkowicza została zakupiona do zbiorów Muzeum Narodowego w Szczecinie w 1965 roku. Obraz pochodzi z okresu, kiedy artysta w swej twórczości wpisywał się nurt polskiego koloryzmu. Barwa znalazła się w centrum jego zainteresowania. Od tego momentu przedstawienie na płótnie nie było już podporządkowane światłocieniowym modelunkowi form, lecz dynamice nakładania plam barwnych, często kształt był dookreślony czarnym konturem. W jego pracach zaczęła dominować gama barwna, która u podstaw miała ciepłe brązy, delikatne zielenie, błękity i szarości.

Beata Małgorzata Wolska

1. Nalepka/naklejka: na verso u dołu z lewej; Jerzy Fedkowicz | Martwa natura, ok. 1930 | olej, płótno, 59 x 68 | Muzeum Narodowe - Szczecin
  2. Nalepka/naklejka: na verso u góry z lewej; Fedkowicz "Martwa natura" | K/325/II/65 | C. 7000 | DESA Dzieła Sztuki i Antyki | SKLEP Nr 2 | Kraków, ul. Św. Jana | tel. 217-22
  3. Sygnatura: na recto u góry z prawej;; FEDKOWICZ