"Portret Kobiety" ("Portret Mary Grey Miller")
Obraz
Muzeum – Zamek w Łańcucie
Jest częścią kolekcji: Rzemiosło artystyczne Dalekiego Wschodu
miejsce powstania: Japonia
twórca (autor, wytwórnia): nieznany
Ośmioboczne pudełeczko z pokrywą zamykane zatrzaskowo, zdobione scenami pejzażowo-architektonicznymi i floralnymi. Drewniana konstrukcja została pokryta laką w technikach maki-e, czyli dekorowana reliefowo, prószona opiłkami złota i srebra. Pokrywa została zaopatrzona w dekoracyjnie wykonany uchwyt. Z przodu pudełeczka umieszczono mosiężne okucie będące elementem zdobiącym mechanizm zatrzaskowy zamka. Po przeciwległej stronie umieszczono zawias łączący korpus pudełeczka z wiekiem. Wszystkie metalowe elementy zostały bardzo misternie opracowane.
Przedstawienie na pokrywie prezentuje scenerię pejzażową w stylu chińskim – sansuiga – motyw gór i wody. Na brzegu falującego morza przedstawiono pawilon z górującą nad nim rozłożystą sosną. Po prawej ukazano spiętrzony nawis skalny, po lewej wysokie masywy gór z wypływającym spomiędzy nich wodospadem. Boki pudełka ozdobiono w technice reliefu niskiego (hiramaki-e), kolorystykę zróżnicowano poprzez użycie w wielu partiach srebra. Dekoracje przedstawiają między innymi dzwonki, gałązki paulowni, peonie i dzikie storczyki.
Zapisy w dokumentach archiwalnych pozwalają na stwierdzenie, że pudełeczko znajdowało się w dawnych Pokojach Chińskich na piętrze korpusu pałacu. Figuruje bowiem w inwentarzu z 1832 roku pod numerem 878 jako „Szkatułka 8io Kantowa papierowa Czarno lakierowana z Złote Dessenie”.
Hasła kontekstowe: góry, paulownia, peonia, Pokoje Chińskie, sansuiga, sosna, wodospad
Autor / wytwórca
Wymiary
cały obiekt: wysokość: 8,0 cm, szerokość: 15,5 cm
Technika
złocenie, laka, laka czarna
Tworzywo / materiał
drewno
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Właściciel
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
Muzeum – Zamek w Łańcucie
XX wiek
Muzeum – Zamek w Łańcucie
XX wiek
Muzeum – Zamek w Łańcucie
odkryj ten TEMAT
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna