Pałasz oficerski regimentu konnego królów saskich
1726 — 1750
Muzeum Zamkowe w Malborku
Jest częścią kolekcji: Rzemiosło artystyczne Dalekiego Wschodu
Ten interesujący przedmiot to fajka wodna wykonana z mosiądzu i paktongu. Paktong to tak zwane „nowe srebro”, stop różnych metali przypominający z wyglądu srebro, wynaleziony w Chinach. Fajka została ozdobiona rytymi chińskimi napisami i ornamentem roślinnym. Przedstawienia floralne cechuje pewna stylistyczna oszczędność. Dodatkową dekoracją fajki są połączone węzłem dwa przywiązane do przedmiotu chwosty z jedwabnej przędzy, oplatającej stosunkowo długi cybuch.
Tego typu fajek używano do palenia tytoniu, choć niejednokrotnie mylnie opisuje się je jako fajki do opium. Były powszechne w Chinach w XIX i w początkach XX wieku, charakterystyczne dla tamtejszej kultury. Zdjęcia pochodzące z wspomnianego okresu pokazują częstokroć ludzi palących zarówno opium jak i tytoń. Fajki wodne były w zasadzie stałym elementem wyposażenia w tamtejszych domach.
Nie znany jest dokładny czas pozyskania tej fajki do kolekcji wilanowskiej. Przypuszczalnie włączył go do zbiorów rezydencji Stanisław Kostka Potocki. Był on autorem koncepcji i aranżacji wyposażenia nieistniejących już Pokoi Chińskich, dawniej zlokalizowanych na piętrze głównej części pałacu. Prawdopodobnie ten interesujący przedmiot zdobił przestrzenie dawnych Pokoi Chińskich.
Autor / wytwórca
Wymiary
cały obiekt: wysokość: 35,5 cm, szerokość: 8,0 cm
Rodzaj obiektu
fajka
Technika
mieszana
Tworzywo / materiał
metal
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Właściciel
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
1726 — 1750
Muzeum Zamkowe w Malborku
1691 — 1710
Muzeum Zamkowe w Malborku
1725 — 1730
Muzeum Zamkowe w Malborku
odkryj ten TEMAT
Muzeum Okręgowe w Toruniu
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna