Krzesło — pastisz mebla gotyckiego
4. ćwierć XIX wieku
Muzeum Zamkowe w Malborku
Jest częścią kolekcji: Rzemiosło artystyczne Dalekiego Wschodu
Porcelanowy talerzyk o dużym dnie płynnie połączonym z kołnierzem delikatnym uskokiem. Cała powierzchnia naczynia prócz spodu dna została pokryta dekoracją. Niezwykły kolor talerza i głębia jego zdobienia powstały poprzez nadmuchiwanie przez rurkę i gazę rozdrobnionego proszku kobaltowego na powierzchnię naczynia, i następnie pokrycie jej szkliwem. Złotą dekorację wykonano po wypaleniu talerza malując ją odpowiednio przygotowanym złotem. Na lustrze talerza i w niektórych częściach kołnierza w większości zachowała się złota dekoracja - ze względu na charakter zdobień najbardziej narażona na zniszczenie. Przedstawia motywy floralne, między innymi stylizowaną peonię. W niektórych partiach naczynia kolorystyka przechodzi w barwę zielonkawą i fioletową. Na spodzie talerza znajduje się chiński znak w podwójnym pierścieniu.
Talerz powstał najpewniej w 1. poł. XVIII wieku, w erze Kangxi (1662-1722) dynastii Qing, w okresie rozkwitu porcelany chińskiej.
Ten interesujący i rzadki przedmiot przypuszczalnie notowany jest w inwentarzu zbiorów dalekowschodnich kolekcji wilanowskiej z 1832 roku, spisanym na zlecenie Aleksandra Potockiego. Mógł znajdować się w Pokojach Chińskich, na piętrze korpusu pałacu, urządzonych przez Stanisława Kostkę Potockiego.
Hasła kontekstowe: Aleksander Potocki, Kangxi, peonia, Pokoje Chińskie, Stanisław Kostka Potocki, Qing
Autor / wytwórca
Wymiary
cały obiekt: wysokość: 3,0 cm, szerokość: 15,7 cm
Rodzaj obiektu
naczynie użytkowe...
Technika
złocenie, kobalt
Tworzywo / materiał
porcelana
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Właściciel
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
4. ćwierć XIX wieku
Muzeum Zamkowe w Malborku
ok. 1894
Muzeum Zamkowe w Malborku
ok. 1894
Muzeum Zamkowe w Malborku
odkryj ten TEMAT
Muzeum Narodowe w Szczecinie
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna