Pałasz oficerski regimentu konnego królów saskich
1726 — 1750
Muzeum Zamkowe w Malborku
Jest częścią kolekcji: Rzemiosło artystyczne Dalekiego Wschodu
Porcelanowa wazka z pokrywą tworzące owoidalną całość, oprawione w cyzelowany brąz. Naczynie umieszczono na brązowej podstawce. Pokrywę z wazą połączono pasem misternie opracowanego metalowego pasa z ażurami. W nieco stożkowatej pokrywie znajduje się osiem otworów, z których każdy ujęty jest oprawą z brązu. Dodatkowo zwieńczenie nakrywki zamyka analogiczny jak poniżej dekoracyjny pas dopełniony uchwytem w formie pączka kwiatowego.
Dekoracja porcelany została utrzymana w czerwieni i złocie. W górnej części naczynia obiega je dookoła swoisty lambrekin z powtarzającymi się rezerwami, czyli polami wyodrębnionymi krawędzią, wypełnionymi dekoracją. W tym przypadku rezerwy zdobi stylizowana rozeta nawiązująca do chryzantemy, ujęty regularną wicią. Pomiędzy większymi rezerwami umieszczono subtelne kompozycje kwiatowe z motywem lotosu. Dekoracja pokrywy stanowi pendant do brzuśca, z nieco regularniejszą ornamentyką.
Otwory w pokrywie oraz ażury w cyzelowanym pasie łączącym wazkę z nakrywą wskazują, że naczynie to funkcjonowało jako pot-pourri. Pot-pourri to dekoracyjny pojemnik na wonności. Dzięki wykonanym w nim otworom następowało stopniowe uwalnianie substancji eterycznych. W kolekcji zachowało się analogiczne naczynie tworzące parę. Zazwyczaj przedmioty te nie pełniły swoich funkcji. Stanowiły element dekoracyjnego wyposażenia i przykład pociągającej, tajemniczej sztuki dalekowschodniej, niezwykle modnej w XIX wieku.
Autor / wytwórca
Wymiary
cały obiekt: wysokość: 32,0 cm, szerokość: 21,0 cm
Tworzywo / materiał
porcelana; brąz
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Właściciel
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
1726 — 1750
Muzeum Zamkowe w Malborku
1691 — 1710
Muzeum Zamkowe w Malborku
1725 — 1730
Muzeum Zamkowe w Malborku
odkryj ten TEMAT
Muzeum Okręgowe w Toruniu
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna