Pałasz oficerski regimentu konnego królów saskich
1726 — 1750
Muzeum Zamkowe w Malborku
Jest częścią kolekcji: Meble
Niewielki stoliczek o sześciokątnym blacie wspartym na trójnogu o trzonie w formie smukłej tralkowej podpory, ozdobionej wąskimi toczonymi przewiązkami oraz płaskorzeźbionym motywem lici akantu w partii brzuśca. Niżej podpora rozdziela się na trzy kabriolowe nóżki, u nasady ozdobione rzeźbionymi lwimi głowami a u dołu zakończone lwimi łapami. Pod kolanami od wewnątrz znajdują się rzeźbione woluty. Krawędź blatu od spodu obwiedziona jest ząbkowaniem, zaś od wierzchu tworzy ramę złożoną od zewnątrz z prosto profilowanej listwy, dalej pasa kimationu jońskiego a od środka gładkiej listwy z wyrzeźbioną wypukło inskrypcją: ZE SZĄTKÓW ŚCIA/N KOMNATY ZAM/KU OLESKO W KTÓ/REJ SIĘ URODZIŁ/JAN III/SOBIESKI. Wewnątrz znajduje się ułożona z kawałków malowanego stiuku kompozycja z fragmentem bukietu kwiatów ujętego w dwie szarfy i podwójną marmoryzowaną sześcioboczną bordiurę.
Mebel formą i dekoracją nawiązuje do stylu barokowego, co w dziewiętnastym wieku było jednym z przejawów tzw. nurtu historycznego, odwołującego się do estetyki minionych epok. Meble w podobnym stylu za czasów Augusta i Aleksandry Potockich zdobiły liczne wilanowskie wnętrza, szczególnie te o przeznaczeniu ekspozycyjnym lub bibliotecznym.
Jednocześnie stoliczek stanowi cenne sobiescianum, czyli przedmiot związany historycznie z rodziną Sobieskich, a nawet powiązany bezpośrednio z ich siedzibą rodową, będącą jednocześnie miejscem narodzin Króla Jana III, co wpisuje się w strategię zakupów stworzoną już przez Stanisława Kostkę Potockiego i realizowaną przez nasze muzeum do dzisiaj, czego ten obiekt sanowi najlepszy dowód.
Zakup Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie od osoby prywatnej w 2008 roku.
Autor / wytwórca
Wymiary
cały obiekt: wysokość: 80,0 cm, szerokość: 50,5 cm
Rodzaj obiektu
mebel szkieletowy
Technika
toczenie, rzeźbienie, profilowanie, bejcowanie
Tworzywo / materiał
dąb; sosna; stiuk; gips
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Właściciel
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
1726 — 1750
Muzeum Zamkowe w Malborku
1691 — 1710
Muzeum Zamkowe w Malborku
1725 — 1730
Muzeum Zamkowe w Malborku
odkryj ten TEMAT
Muzeum Okręgowe w Toruniu
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna