Pejzaż morski z grupą statków

marina

Jest częścią kolekcji: Malarstwo renesansowe i barokowe

Pejzaż morski ze statkami u wejścia do portu jest przykładem XVII-wiecznego holenderskiego malarstwa marynistycznego. Na pierwszym planie przedstawiono grupę ludzi i psa idących brzegiem. Za nimi widać niewielką łódź z obsadą oraz trzy statki, stanowiące główny temat sceny.

Żaglowiec po lewej stronie to galera dwumasztowa ze zwiniętymi żaglami typu łacińskiego i charakterystycznym dla XVI-wiecznych statków jednym rzędem wioseł. Na dziobie i rufie widoczne są nadbudówki dla oficerów. Nad częścią rufową rozpostarto na wytykach bogato zdobiony namiot chroniący przed słońcem. Tego typu ochronę stosowano w galerach pływających w regionie śródziemnomorskim. W widocznej ścianie płaskiego zakończenia rufy, nazywanego pawężą umocowany jest ster zawiasowy, znany przynajmniej od XIII wieku. Załoga galery ubrana jest we wschodnie stroje i białe turbany. Flaga powiewająca na maszcie w kolorach pomarańczu, bieli i błękitu, wskazuje na przynależność jednostki do Holenderskiej Kompanii Wschodnioindyjskiej (niderl. Vereenigde Oostindische Compagnie) – działającego od 1602 roku pierwszego na świecie koncernu handlowego, sprowadzającego z Indii, a z czasem też Indonezji, ekskluzywne towary, jak przyprawy, jedwab, porcelanę czy herbatę.

W centrum obrazu ukazano galeon pod żaglami z ożaglowaniem typu rejowego na środkowym maszcie, a z jego prawej burty karawelę ze zwiniętymi żaglami typu łacińskiego, wypływającą spomiędzy skał, na których wznoszą się wieże. Z jej lewej burty, zza skał wyłania się zwinięty maszt drugiej galery tego samego typu. Niebo częściowo zakrywają chmury, a słońce, znajdujące się nisko nad horyzontem, poza polem obrazowym oświetla statki, rzucające długie cienie na lekko falującą wodę.
Obraz jest sygnowany w prawym dolnym rogu: P. de Voucht (nazwisko wcześniej odczytywane było też jako Vought).

Justyna Bądkowska

1. Napis;sygnatura: w dolnym prawym rogu przedstawienia; P.DE.VOUCHT
  2. Napis;nalepka/naklejka: na odwrocie w lewym górnym rogu blejtramu; dwie nalepione czerwone cyfry: 24
  3. Napis: na odwrocie na górnej listewce blejtramu po lewej; 58