Pokój pod Widokami

Pokój No 3 (początek XIX w.); "pokój gościnny pierwszy" (poł. XIX w.)

Jest częścią kolekcji: Wnętrza

Nazwy historyczne: Pokój No 3 (pocz. XIX w.); „pokój gościnny pierwszy”( poł. XIX w.)
Nazwy inne: Pokoje Gościnne (XX w)
Czas powstania: 1629-1641
Architekci: zapewne Maciej Trapola (1629-1641)
Artyści: Vincezo Brenna l. 80. XVIII w.

Wnętrze mieszkalne, na parterze w skrzydle zachodnim, urządzonego w 80. latach XVIII wieku za księcia Stanisława Lubomirskiego MWK i jego żony księżnej Izabelli z Czartoryskich (1736-1815) w pierwotnych siedemnastowiecznych sklepionych wnętrzach zamku łańcuckiego wzniesionego przez księcia Stanisława Lubomirskiego (1583-1649), pierwszego z tego rodu właściciela Łańcuta. z wejściem w ścianie wschodniej i dwoma oknami w zachodniej,  prostokątne, ze sklepieniem kolebkowo-krzyżowym . Błękitne ściany pokryte iluzjonistyczną architektoniczną dekoracją al fresko wykonane zapewne przez Vincezo Brennę w latach 80. XVIII wieku  - pilastry z gzymsami dźwigające profilowany gzyms. Na pilastrach barwna kandelabrowa dekoracja arabeskowo-groteskowa z motywem wici roślinnej, a na półkolistych ścianach  tarczowych barwna dekoracja z motywem wici w symetrycznym układzie na błękitnym tle. Na ścianie wschodniej w polach między pilastrami dwa owale nieznanego autorstwa  2 widoki zamku łańcuckiego, malowane w latach trzydziestych XIX wieku. Od północy - widok zamku po przebudowie Aignera, około 1800 roku, od południa - widok sprzed przebudowy zamku w 1780 roku. W ościeżach okien dekoracyjna boazeria malowana analogicznie jak w Gabinecie Ordynata. Drzwi jednoskrzydłowe, klasycystyczne z 1. połowy wieku XIX z groteskowo-arabeskową dekoracją malarską na płycinach. Podłoga z lat 30. XIX wieku według projektu Karola Chodzińskiego, z klepki dębowej z rozetą z jaworu i włoskiego orzecha pośrodku, z motywem wici i palmet. Kominek w narożu południowo-zachodnim klasycystyczny, prawdopodobnie projektu Christiana Piotra Aignera, przeniesiony z II piętra, wykonany z szarego marmuru inkrustowanego różowym, z żeliwną płytą z końca XVIII wieku z monogramem wiązanym Stanisława Lubomirskiego.

Bibliografia:
Inwentarz Zamku Łańcuckiego, Wyciąg, AGAD APŁ  786.
Kossakowska-Szanajca Zofia, Majewska-Maszkowska Bożenna, Zamek w Łańcucie, Warszawa 1964, s. 141.
Omilanowska Małgorzata, Sito Jakub, Katalog zabytków sztuki w Polsce, seria nowa T.III, zeszyt 5, Warszawa 1994, s. 26.
 Piotrowski Józef, Zamek w Łańcucie, zwięzły opis dziejów i zbiorów, Lwów 1933, s.58.

Aldona Cholewianka-Kruszyńska

Inne nazwy