Pałasz oficerski regimentu konnego królów saskich
1726 — 1750
Muzeum Zamkowe w Malborku
Jest częścią kolekcji: Meble
Fotel na czterech krótkich, mocno wygiętych kabriolowych nogach, zakończonych u dołu rolkami w stożkowatych obejmach. Jego forma wywodzi się z fotela w typie cabriolet, jednak ma ona cięższe proporcje, pełne oparcie o bardziej prostokątnym zarysie oraz zdecydowanie krótsze nogi. Nogi płynni przechodzą w falistą cargę, ramiaki oparcia i poręcze, tworząc jedną płynną organiczną całość o giętkich formach przechodzących z jednych w drugie bez widocznych podziałów. Całość konstrukcji jest malowana na czarno, a jej krawędzie oraz płaskorzeźbione motywy dekoracyjne są złocone. Składają się na nie formy roślinne, muszlowe i kartusze na nogach i cardze, motywy łuskowe, wolutowe oraz girland kwiatowych na bocznych ramiakach oparcia i poręczach oraz wydatny kartusz o motywach rocaille wieńczący oparcie u góry. Siedzisko, podłokietniki oraz oparcie są tapicerowane, kryte haftem krzyżykowym z przedstawieniami bukietów kwiatów w obramieniu dekoracji groteskowej. Na oparciu przedstawiono powoje, na siedzisku maki a na podłokietnikach oba gatunki.
Mebel formą i dekoracją nawiązuje do stylu rokokowego, co w dziewiętnastym wieku było jednym z przejawów tzw. nurtu historycznego, odwołującego się do estetyki minionych epok. Meble w podobnym stylu za czasów Augusta i Aleksandry potockich zdobiły liczne wilanowskie wnętrza, szczególnie te o przeznaczeniu ekspozycyjnym lub bibliotecznym.
Ten fotel stanowił element oryginalnego wystroju Galerii Obrazów ulokowanej na parterze skrzydła północnego pałacu wilanowskiego. Jego historyczny wygląd w wilanowskim wnętrzu oglądać można na rycinie Malinowskiego według rysunku Maszyńskiego, przedstawiającej „Wnętrze galeryi zwanéj Muzeum”, opublikowanej w albumie Hipolita Skimborowicza i Wojciecha Gersona z 1877 roku pt. Willanów: Album: Zbiór widoków i pamiątek oraz kopje z obrazów Galeryi Willanowskiej…
Autor / wytwórca
Wymiary
cały obiekt: wysokość: 126,0 cm, szerokość: 74,0 cm
Rodzaj obiektu
mebel siedziskowy
Technika
rzeźbienie, złocenie, malowanie, haft
Tworzywo / materiał
drewno; tkanina
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Właściciel
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
1726 — 1750
Muzeum Zamkowe w Malborku
1691 — 1710
Muzeum Zamkowe w Malborku
1725 — 1730
Muzeum Zamkowe w Malborku
odkryj ten TEMAT
Muzeum – Zamek w Łańcucie
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna