Oribe Yahei Kanamaru
grafika z serii "Biografie wiernych samurajów" ( Seichugishi meimei den ), drzeworyt
1866
Muzeum Okręgowe w Toruniu
Jest częścią kolekcji: Drzeworyty japońskie ukiyo-e
Postać przedstawiona na portrecie jest jednym z 47 roninów. To znana legenda, która później została przeniesiona na deski teatralne, a została oparta na faktach. Wiosną 1701 roku daimyō Asano z zamku Akō powierzono mu obowiązki związane z ceremoniałem przyjęcia cesarskich wysłanników na dworze szoguna. Szef protokołu Kira Yoshinaka był człowiekiem starym, zdeprawowanym i chciwym. Bezustannie pouczał i obrażał Asana. Daimyo z Akō honorowym samurajem i pewnego dnia nie opanował gniewu, zaatakował Kira i go ranił. Ponieważ w pałacu szoguna nie wolno było używać broni, Asano został natychmiast skazany na śmierć i jeszcze tego samego dnia popełnił seppuku. Jego rodzina została pozbawiona majątku, a jego samurajowie, straciwszy pana, stali się roninami i musieli znaleźć nowe zajęcie. Niektórzy odeszli na służbę do innych rodów, inni stali się rozbójnikami lub zamieszkali w mieście i zajęli się rzemiosłem, a część zawiązała spisek i przygotowała zemstę na Kirze. W 1702 lub 1703 roku roninowie zaatakowali pałac Kiry czterdziestosiedmioosobową grupą. Odnaleźli Kirę ukrywającego się w szopie na węgiel i zaproponowali mu honorowe samobójstwo, ale on odmówił. Roninowie ścięli głowę Kiry mieczem, którym ich pan popełnił seppuku, a następnie zanieśli ją na grób Asana. Wypełniwszy swój obowiązek, oddali się w ręce władz (pojawia się też informacja, że popełnili zbiorowe samobójstwo przy grobie pana). Szogun skazał ich na śmierć przez seppuku, a roninowie wykonali wyrok. Pochowano ich wokół grobu Asana w świątyni Sengakuji.
Samuraj brodzący w śniegu z butelką sake w ręku to Sakagaki Genzō Masakata, którego prawdziwe imię brzmi Akabane Genzō Masakata. Był znany z tego, że lubił alkohol. Pomimo nałogu zawsze szanował innych. W noc ataku na Kirę miał 25 lat. Masakata był utalentowanym włócznikiem.
Nie jest znany ani rok urodzin, ani śmierci UTAGAWA Yoshitora. Wiadomo, że pochodził z Edo. Działał w latach 1850-1880. Był uczniem UTAGAWA Kuniyoshi. Yoshitora najbardziej znany jest z yokohama-e, kompozycji ukazujących cudzoziemców w Japonii. Najprawdopodobniej nigdy nie widział Europejczyków i Amerykanów, ale przedstawiał ich kopiując grafikę zachodnią. Projektował także bardziej konwencjonalne przedstawienia historycznych i legendarnych wydarzeń oraz bijin-ga i portrety aktorów.
W prawym dolnym rogu widnieje sygnatura: YOSHITORA GA, pod którą pieczęć kiri.
Katarzyna Paczuska
Autor / wytwórca
Wymiary
wysokość: 37,2 cm, szerokość: 25,2 cm
Rodzaj obiektu
grafika
Technika
drzeworyt nishiki-e
Tworzywo / materiał
papier
Pochodzenie / sposób pozyskania
zakup
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Właściciel
Muzeum Okręgowe w Toruniu
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
1866
Muzeum Okręgowe w Toruniu
1866
Muzeum Okręgowe w Toruniu
1860
Muzeum Okręgowe w Toruniu
odkryj ten TEMAT
Muzeum Okręgowe w Toruniu
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna