"Portret Kobiety" ("Portret Mary Grey Miller")
Obraz
Muzeum – Zamek w Łańcucie
Jest częścią kolekcji: Malarstwo mistrzów Północy
Obraz wilanowski jest prawdopodobnie kopią (może nawet repliką) obrazu Gerrita Dou, znajdującego się w wiedeńskiej Galerii Malarstwa” (Kunsthistorisches Museum). Początkowo namalowany na desce został przeniesiony na płótno, a w 1953 r. ponownie na deskę w pracowni konserwatorskiej Muzeum Narodowego w Warszawie.
Staruszka podlewa kwiatki, niezapominajki. Interpretować można je jako symbol wspomnień. Klatka zawieszona przy oknie jest pusta – być może wyfrunęły z niej ptaszki, które w tym przypadku oznaczać mogą dzieci, które odeszły z domu, by szukać swej drogi. Cały obrazek widzieć można jako alegorię tęsknoty i pamięci o tych, których nie ma już z nami.
Gerrit, uczeń Rembrandta, jeszcze w warsztacie w Lejdzie z nauk mistrza przejął zamiłowanie do efektów światłocieniowych. Jego ulubionymi tematami były sceny rodzajowe, w których często stosował motyw niszy lub okna, przez które wyglądają portretowane postacie. W tej konwencji chętnie portretował także samego siebie – jednym z najciekawszych obrazów z tej serii jest autoportret artysty wyglądającego przez okno z rozłożoną księgą na parapecie i palącego fajkę (Rijksmuseum, Amsterdam). Stara kobieta w oknie pojawia się w kilku obrazach malarza; przedstawiona przy wykonywaniu rozmaitych czynności: nawija nici na szpulę (Ermitaż, Petersburg), gotuje mieszając w garnku (Wallraf-Richarts Museum, Kolonia), trzymając świecę wygląda przez okno w nocy (również Wallraf-Richartz Museum, Kolonia). Kobiety mają charakterystyczne, podobne rysy twarzy i zbliżone stroje – biały czepek, czerwona bluza lub suknia oraz biały marszczony kołnierz.
Autor / wytwórca
Wymiary
cały obiekt: wysokość: 33,0 cm, szerokość: 26,0 cm
Rodzaj obiektu
obraz
Technika
olej
Tworzywo / materiał
płótno
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Właściciel
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
Muzeum – Zamek w Łańcucie
XX wiek
Muzeum – Zamek w Łańcucie
XX wiek
Muzeum – Zamek w Łańcucie
odkryj ten TEMAT
Muzeum – Zamek w Łańcucie
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna