Topór kamienny
środkowy neolit
Muzeum Narodowe w Szczecinie
Jest częścią kolekcji: Epoka kamienia na Pomorzu
Istotną grupą przedmiotów, które trafiają do muzealnych kolekcji archeologicznych są wyroby odkrywane na terenach leśnych. Nie inaczej jest z gromadzonymi w Szczecinie od dwustu lat znaleziskami z Pomorza. Niekiedy są to wykonane przed wiekami przedmioty, na które pracownicy leśni natrafiali przypadkowo w trakcie robót w lesie, innym razem zebrane w efekcie celowych poszukiwań źródeł archeologicznych, jak choćby odkrycia w rejonie Goleniowa dokonane przez leśniczego Materna w latach trzydziestych XX wieku.
Siekiera kamienna z Myśliborza Wielkiego została znaleziona w przyległym do tej miejscowości kompleksie leśnym (niem. Gross Mützelburg Forst). Do gromadzonych w Szczecinie zbiorów starożytności trafiła około 1868–1874 roku jako dar nadleśniczego Küstera, przekazany za pośrednictwem emerytowanego urzędnika leśnego Schulza.
Została znaleziona wraz z trzema innymi wyrobami z surowców skalnych – inną siekierą, sztyletem krzemiennym oraz toporem kamiennym – odkrytymi pod korzeniami wysokiej sosny. Zapiski archiwalne i najstarsze wzmianki w literaturze określają te przedmioty jako depozyt w typie skarbu. W zbiorach Muzeum Narodowego w Szczecinie aktualnie znajdują się trzy elementy tego znaleziska: topór i siekiera, które pozostały w gmachu muzealnym w okresie drugiej wojny światowej oraz druga siekiera, która została ewakuowana i powróciła w 2009 roku. Losy sztyletu krzemiennego są nieznane.
Prezentowana siekiera należy do form o owalnym przekroju poprzecznym i ze spiczastym obuchem, które podobnie jak topór można wiązać ze środkowym neolitem. Za nieco kontrowersyjną uważana jest obecność w zespole sztyletu krzemiennego, formy występującej przede wszystkim w młodszych ugrupowaniach, w schyłkowych wiekach młodszej epoki kamienia i początkach epoki brązu. Nie można jednak wykluczyć, że mamy do czynienia z zespołem, łączącym tradycyjne wyroby kultury pucharów lejkowatych z najstarszymi sztyletami krzemiennymi, który został zdeponowany około połowy III tysiąclecia BC.
Krzysztof Kowalski
Autor / wytwórca
Wymiary
cały obiekt: wysokość: 14.8 cm, szerokość: 6 cm
Rodzaj obiektu
siekiera
Technika
gładzenie, wyrób ręczny, jednostkowy
Tworzywo / materiał
kamień
Pochodzenie / sposób pozyskania
wymiana
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Właściciel
Muzeum Narodowe w Szczecinie
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
środkowy neolit
Muzeum Narodowe w Szczecinie
środkowy neolit
Muzeum Narodowe w Szczecinie
środkowy neolit
Muzeum Narodowe w Szczecinie
odkryj ten TEMAT
Muzeum Zamkowe w Malborku
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna