List do Emilii Ratz
1945-04-15
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
Jest częścią kolekcji: Pamiątki Emilii Leibel z d. Grossbart
Zdjęcie portretowe (wtórna odbitka) Benziona Grossbarta, ojca Emilii Leibel. Fotografia została zrobiona w krakowskim getcie w latach 1940–1943 przez Niemców, do dokumentów. Emilia Leibel odnalazła ją po wojnie w archiwum Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Krakowie.
W sierpniu 1939 r., gdy spodziewano się już wojny, siostra męża Emilii Leibel, Giza Krüger, z dorosłą córką, Ireną Krüger, i teściami postanowili wyjechać do Jarosławia. Emilia Leibel wraz z córką Haliną dołączyły do nich. Emilia Leibel chciała zatrzymać się w Krakowie u rodziców i ich też namawiać do podróży na wschód, ale Benzion Grossbart nie chciał opuszczać rodzinnego miasta. Wymógł jednak na córce jak najszybszy wyjazd do Jarosławia.
Podczas zesłania Emilia Leibel korespondowała jeszcze z pozostałymi w Krakowie rodzicami. Początkowo mieli się stosunkowo dobrze, ojciec dzięki dawnemu znajomemu z Hamburga dostał pracę w rzeźni. O śmierci rodziców Emilia Leibel dowiedziała się z korespondencji z koleżanką szkolną. Karola Wetstein powiadomiła ją, że Grossbartowie zostali przedostatnim transportem wywiezieni do Bełżca.
EMB
Autor / wytwórca
Rodzaj obiektu
fotografia
Technika
fotografia czarno-biała
Tworzywo / materiał
papier fotograficzny
Pochodzenie / sposób pozyskania
darowizna
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
1945-04-15
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
1940 — 1944
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
1941 — 1943
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
odkryj ten TEMAT
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna