Fragment szklarni łańcuckich

Jest częścią kolekcji: Fotografia

FOTOGRAFIA. FRAGMENT SZKLARNI ŁAŃCUCKICH, 20.lata XX w.
Fotografia przedstawia fragment szklarni wzniesionych w czasach III ordynata Romana Potockiego w parku, pomiędzy ujeżdżalnia a palmiarnią do uprawy storczyków, amarylisów i chryzantem. Jej pierwowzorem były wiedeńskie szklarnie Rotschildów. Poza częścią użytkową w szklarni urządzono rodzaj ekspozycji z kilkoma rzeźbami ustawionymi pośród bujnej roślinności. Było tradycja, że odwiedzającym Łańcut gościom ordynatowie, zarówno Romanowie Potoccy, jak ich syn ostatni ordynat Alfred Antoni Potocki pokazywali szklarnie. Przez otwarte drzwi ganku widzimy właśnie część ekspozycyjną.Po II wojnie szklarnie łańcuckie przejęło przedsiębiorstwo Igloopol. Dopiero w latach 90.XX wieku zdewastowany obiekt przejęło Muzeum-Zamek w Łańcucie, które przeprowadziło ich rewitalizację. Dzisiaj eksponowane są w nich orchidee i noszą nazwę „Storczykarnia”.

Aldona Cholewianka-Kruszyńska

nieznany

fotografia

fotografia