Pałasz oficerski regimentu konnego królów saskich
1726 — 1750
Muzeum Zamkowe w Malborku
Jest częścią kolekcji: Malarstwo francuskie
Niezwykle plastyczne, urzekające swym pięknem widowisko namalowane zostało z niebywałym wyczuciem do przejść walorowych i tonalnych. Nad brzegiem rzeki dwóch mężczyzn znosi do łódki zapakowane czymś kosze. Po prawej przechylony statek, a głębiej okręty i łodzie żaglowe. Ramy kompozycji stanowią urwiska skalne: z lewej z połamanymi pniami drzew i z prawej z warownymi zabudowaniami i drogą doń prowadzącą. O nastrojowości tego nokturnu przesądza jednak to co dlań charakterystyczne: światło księżyca odbijające się w otwartych wodach zatoki. Marynistyczny motyw i kunszt wykonawczy stawia to dzieło wśród najlepszych, mimo iż jest prawdopodobnie dziełem naśladowcy, nie zaś realizacją samego Josepha Verneta, który porty francuskie obrazował na zlecenie Ludwika XV (w l. 1753-63).
Urodzony w Awignonie Claude Joseph Vernet, był francuskim marynistą, pejzażystą i miedziorytnikiem okresu klasycyzmu. Najpierw pobierał nauki u ojca, Antoine’a Verneta, później (od 1734) studiował w Rzymie w pracowniach Bernardino Fergioniego i Adriena Manglarda. Tam prawdopodobnie zetknął się też z Giovannim Paolem Panninim. Do 1753 przebywał we Włoszech, gdzie zajmował się malowaniem wedut rzymskich, widoków z Tivoli oraz pejzaży marin. Po powrocie do Francji został członkiem Królewskiej Akademii Malarstwa i Rzeźby i cieszył się zleceniami samego króla. Jego syn Antoine Charles Horace Vernet oraz wnuk Horace Vernet również byli malarzami – być może któryś z nich ma udział w powstaniu wilanowskiego nokturnu.
Obraz prawdopodobnie nabyty do kolekcji przez S.K. Potockiego lub jego żonę Aleksandrę z Lubomirskich. Wiązany z zapisem w "Catalogue des Tableaux", datowanym na 1825 r.
Dominika Walawender-Musz
Autor / wytwórca
Wymiary
cały obiekt: wysokość: 97,2 cm, szerokość: 130,5 cm
Rodzaj obiektu
obraz
Technika
olej
Tworzywo / materiał
płótno
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Właściciel
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
1726 — 1750
Muzeum Zamkowe w Malborku
1691 — 1710
Muzeum Zamkowe w Malborku
1725 — 1730
Muzeum Zamkowe w Malborku
odkryj ten TEMAT
Muzeum Narodowe w Szczecinie
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna