Pałasz oficerski regimentu konnego królów saskich
1726 — 1750
Muzeum Zamkowe w Malborku
Jest częścią kolekcji: Rzemiosło artystyczne Dalekiego Wschodu
miejsce powstania: Chiny
twórca (autor, wytwórnia): nieznany
But na niewysokim obcasie zdobiony haftem. Podeszwa profilowana z podniesionym podbiciem, obcas dekorowany od spodu haftem o motywie motyla; nosek wygięty ku dołowi, zakończony w szpic. Cholewka wykonana z dwóch części – dolnej i górnej. Dolna brązowa dekorowana rzutem kwiatowym po bokach, z noskiem zdobionym srebrzystą taśmą w geometryczny wzór. Górna, w niższej beżowej części z haftem czarnego meandra naprzemiennie z zieloną wicią roślinną z białymi kwiatami i czarnymi owocami. W wyższej czarnej części haftowane zdobienie w formie chryzantem i motyli. Do wykonania dekoracji użyto głównie nici białych, beżowych, błękitnych, czarnych i zielonych. Wnętrze buta obszyto płótnem.
But ten, zwany lotosowym, jest przykładem elementu stroju kobiecego wyższych sfer chińskich, które praktykowały wiązanie stóp. Tradycja ta sięga X wieku, przetrwała niemal tysiąclecie, a została zapoczątkowana baśniową historią o chińskim Kopciuszku. Opowieść o pięknej dziewczynie ewoluowała, szczególną uwagę poświęcono jej małym stopom, nazywanym „małymi lotosami”. Stały się one przedmiotem fascynacji o zabarwieniu erotycznym. Wierzono, że dla mężczyzn najatrakcyjniejsze były jak najmniejsze stopy. Kobiety zaczęły poddawać się okrutnej praktyce łamania kości i bandażowania stóp, co powodowało szereg niezwykle bolesnych dolegliwości i ogromne trudności w poruszaniu się.
Ostatnia cesarska dynastia Qing zakazała tego procederu, jednak walka z okaleczającą tradycją przyniosła skutek dopiero w pierwszej połowie XX wieku.
Zapisy w inwentarzach wilanowskich i archiwalna dokumentacja fotograficzna wskazują, że but mógł znajdować się w dawnych Pokojach Chińskich urządzonych przez Stanisława Kostkę Potockiego.
But ten stanowi parę z Wil.3297/1.
Hasła kontekstowe: buty lotosowe, chryzantema, motyl, Stanisław Kostka Potocki, Pokoje Chińskie, Qing, wiązanie stóp
Wymiary
cały obiekt: wysokość: 11,0 cm, szerokość: 10,5 cm
Rodzaj obiektu
ubiór
Technika
haft
Tworzywo / materiał
jedwab
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Właściciel
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
1726 — 1750
Muzeum Zamkowe w Malborku
1691 — 1710
Muzeum Zamkowe w Malborku
1725 — 1730
Muzeum Zamkowe w Malborku
odkryj ten TEMAT
Muzeum Okręgowe w Toruniu
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna