Wskazówka do Tory (hebr. jad)
ca 1867
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
Jest częścią kolekcji: Pamiątki rodziny Diatłowickich, Filakteria (filakterie)
Występuje w ścieżce edukacyjnej: Zwyczaje obyczaje
Dwa czarne skórzane pudełka - jedno większe, drugie mniejsze, z brązowymi rzemieniami, z jednej strony ciemnymi, z drugiej jaśniejszymi. Skóra poprzecierana, zwłaszcza skóra rzemienia przy większym pudełku, ten także ze splątaniami w węzły. Zachował się także woreczek, w którym były przechowywane (MPOLIN-M98/2).
Filakterie należały do Józefa Diatłowickiego, zostały przez niego zabrane w trakcie pakowania się w Łucku na wywózkę w głąb Związku Radzieckiego (zob. rysunek Aleksandry Jamiołkowskiej inspirowany historią rodziny: MPOLIN-M397). Musiały być zatem ważne dla Józefa Diatłowickiego, nawet jeśli nie był - a zapewne nie był - w tym okresie religijny.
Jerzy Diatłowicki, jego wnuk, który podarował przedmiot do kolekcji muzealnej, sygnalizował, że kompletów filakteriów było dwa, oba zostały wzięte na wywózkę i oba z niej powróciły (jeden z nich pozostał w rodzinie). Z wywiadu z darczyńcą:
,,Zapytałem kiedyś rabina Michaela Schudricha, dlaczego dziadek miał dwa komplety tefilinów. [...] przypomniał sobie z wczesnych studiów. [...] Problem polegał na tym, że ze świętych ksiąg nie wynika, czy zwitki [...] powinny być składane w lewo czy w prawo. I taki prawdziwie bogobojny Żyd miał dwa komplety'' (w katalogu: ,,Przynoszę rzecz, przynoszę historię. Rozmowy z darczyńcami'', red. Judyta Pawlak i Przemysław Kaniecki, Warszawa 2016, s. 157).
Autor / wytwórca
Wymiary
cały obiekt: wysokość: 5.8 cm, szerokość: 8 cm
Rodzaj obiektu
rzemiosło artystyczne
Technika
rękopis, szycie
Tworzywo / materiał
pergamin, skóra
Pochodzenie / sposób pozyskania
darowizna
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Właściciel
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
ca 1867
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
1900 — 1939
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
1900 — 1939
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
odkryj ten TEMAT
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna