Pocztówka - Najmłodszy czwartak Leoś Marchwicki rozmawia z 14-letnim kozakiem schwytanym na patrolu
1915
Muzeum Narodowe w Lublinie
Jest częścią kolekcji: Pocztówki legionowe
W sierpniu 1914 roku na terenie Królestwa Polskiego powstała konspiracyjna Polska Organizacja Wojskowa. Spośród jej członków rekrutowali się późniejsi żołnierze Legionów Polskich oraz ochotnicy w wojnie polsko-bolszewickiej. Wielu z nich ukończyło peowiacką Szkołę Oficerską w Warszawie. Byli wśród nich także lublinianie. Na pamiątkowej fotografii z 1916 roku wśród osób w austriackich mundurach oraz cywilnych ubraniach znajdują się dwaj absolwenci Prywatnego Gimnazjum Męskiego w Lublinie, zwanego Szkołą Lubelską – Wacław Policzkiewicz i Jan Arnsztajn.
Wacław był synem lubelskiego przedsiębiorcy Henryka Policzkiewicza. Współorganizował drużynę skautową imienia Zawiszy Czarnego przy Szkole Lubelskiej, którą ukończył w 1914 roku. W POW działał pod pseudonimami Wacław Ordon oraz Migurski. W grudniu 1916 roku, w imieniu oddziałów peowiackich, powitał przybyłego do Warszawy komendanta Legionów Polskich, Józefa Piłsudskiego. Jako ochotnik Wojska Polskiego wziął udział w wojnie polsko-bolszewickiej. Służył w 1. Pułku Piechoty. Poległ w czasie wyprawy kijowskiej 13 czerwca 1920 roku pod Borodianką. Pochowano go w pobliżu stacji kolejowej Iskorosti (Korosteń) pod Żytomierzem.
Jan pochodził ze zasymilowanej rodziny żydowskiej. Jego matka Franciszka była tłumaczką i poetką, ojciec, Marek Arnsztajn – lekarzem. Oboje zaangażowani w działalność niepodległościową w swym domu przy ulicy Złotej 2 w Lublinie przetrzymywali broń i amunicję oraz tajne dokumenty POW. Ich syn ukończył szkołę w 1915 roku. Pod przybranym nazwiskiem Jan Ćwiek wstąpił do Legionów Polskich. Następnie został adiutantem przy Komendzie Naczelnej POW. Pod pseudonimem Jerzmanowski objął dowództwo nad lubelskimi oddziałami peowiackimi. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości służył w Wojsku Polskim. Został ciężko ranny w jednej z bitew z bolszewikami w sierpniu 1920 roku. Po przejściu do rezerwy dokończył przerwane studia medyczne. Prowadził praktykę lekarską w rodzinnym mieście. Zmarł, chory na gruźlicę, w 1934 roku. Został pochowany na wojskowym cmentarzu na Powązkach.
Autor / wytwórca
Wymiary
cały obiekt: wysokość: 9 cm, szerokość: 13.8 cm
Rodzaj obiektu
karta pocztowa
Technika
sepia, odbitka fotograficzna, druk
Tworzywo / materiał
papier
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
1915
Muzeum Narodowe w Lublinie
1917
Muzeum Narodowe w Lublinie
1914 — 1915
Muzeum Narodowe w Lublinie
odkryj ten TEMAT
Muzeum Narodowe w Lublinie
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna