1/8 Taler auf die Erinnerungsfeier für den verstorbenen Georg III. | Półort z okazji śmierci księcia Jerzego III

1/8 talara

Jest częścią kolekcji: Monety pomorskie

Prawdziwy rozkwit emisji okolicznościowych nastąpił za panowania księcia szczecińskiego Filipa II (1606–1618), wielkiego mecenasa sztuki oraz kolekcjonera. Monety najczęściej były bite dla uczczenia pamięci zmarłych książąt i ważnych postaci z rodu Gryfitów. W 1617 roku ukazała się srebrna seria, na pamiątkę śmierci księcia Jerzego III (1582–1617). Ukochany brat Filipa zmarł nagle w wieku 35 lat. Na stemplach znajdują się oryginalne i ciekawe wyobrażenia oraz sentencje niewiązane dotąd ze śmiercią. Na żadnym nominale nie umieszczono podobizny zmarłego księcia. Seria monet poświęconych pamięci Jerzego III obejmowała zarówno wysokie nominały – talary i ich wielokrotności, przeznaczone dla dostojnych gości, jak i części talara – orty (1/4 talara) i półorty (1/8 talara), bite z myślą o tłumie zgromadzonym na pogrzebie. Kompozycje floralne na stemplach części talara na pierwszy rzut oka są do siebie bardzo podobne, jednak treść półorta symbolizuje śmierć, a orta zmartwychwstanie. Rośliny odgrywały ważną rolę w trwającym kilka tygodni ceremoniale pogrzebowym władcy. Obecność roślin charakteryzujących się trwałą zielenią symbolizowała życie wieczne i ponowne narodziny. Ruta, barwinek, czy mirt łączone były ze śmiercią ludzi młodych. Coroczny cykl ich kwitnienia jest alegorią ludzkiej egzystencji i odzwierciedleniem kruchości życia. Kwiaty dawały człowiekowi nadzieję i przypominały o zmartwychwstaniu i życiu wiecznym w raju. Motyw floralny umieszczony na półorcie jest symbolem nieszczęścia i śmierci. Podmuch wiatru, jako tajemniczej niewidzialnej siły, odnosi się do Boga, który ukazuje tutaj swoją niszczycielską moc. Treść stempla jest dosłowną interpretacją fragmentu Psalmu 103:15–16 dni człowieka są jak trawa, kwitnie on jak kwiat na łące, wystarczy, że wiatr go muśnie, a już go nie ma. Ikonografia w pełni koresponduje z inskrypcją i nie ma wątpliwości, że natura jest elementem boskim. Wspomniany motyw floralny umieszczony na orcie – promieniste słońce nad kwiatem, jest symbolem odrodzenia, zmartwychwstania do ponownego życia. Półort pochodzi się z pomorskiej kolekcji prof. Helmuta Hahna, niemieckiego lekarza i kolekcjonera, która w całości w 2013 roku została sprzedana na aukcji w Berlinie.

Genowefa Horoszko

Schambach, Johann (1581-1658)
Filip II, książę szczeciński (1573-1618)

cały obiekt: wysokość: 0.8 mm