Pokój 63 II piętro (Pokój Garderobianej)

„Pokoy No 11”, „gdzie l’Abbe Blon”, "Apartament Średni"

Jest częścią kolekcji: Wnętrza

Nazwy historyczne: „Pokoy No 11” „gdzie l’Abbe Blon” (1802), "Apartament Średni" (poł XIX w.)
Nazwy inne: Pokój 63 II piętro
Czas powstania: konstrukcja ścian - 1629-42 r.; tapety - 1911 r.
Architekci: nieznani
Artyści: nieznani

Pokój znajduje się w skrzydle północnym drugiego piętra zamku, ma rzut prostokąta zbliżonego do kwadratu. Pokój posiada dwa kwadratowe okna w ścianie północnej, zamknięte łukiem odcinkowym. W oknach umieszczono płotek o wysokości 1/3 ościeża i drewniane wiedeńskie żaluzje (?). Wejście do pokoju od strony południowej prowadzi z korytarza północnego przez mały przedpokój. Ścianę wschodnią, w całości, zajmują trzy segmenty drewnianej szafy garderobianej z trzema dwuskrzydłowymi drzwiami. W pokoju znajduje się piec murowany, tynkowany, dwukondygnacyjny z profilowanym gzymsem oraz umywalka z wodą bieżącą, pochodząca z czasu przebudowy zamku z przełomu XIX/XX w. Na ścianach wyklejono papierową tapetę z dekoracją roślinną i motywem papug w tonacji biało-czerwonej, pochodzącą z początku XX w. Na podłodze parkiet dębowy ułożony w jodełkę. W 1802 r. mieszkał w tym pomieszczeniu jeden z emigrantów francuskich, który ratując życie uciekł z Francji dzięki Pomocy księżnej Lubomirskiej. W połowie XIX w. pokój wchodził w skład Apartamentu Średniego. Za Romana i Elżbiety Potockich, w czasie wielkiego remontu, przy pokoju od strony południowej utworzono mały korytarzyk łączący II piętro z Ubieralnią Damską na pierwszym piętrze. Obecna aranżacja wnętrza pochodzi z lat powojennych.

Podstawowa bibliografia:
•    Kossakowska – Szanajca Zofia, Majewska – Maszkowska Bożena, Zamek w Łańcucie, Warszawa 1964.
•    Omilanowska Małgorzata, Jakub Sito, Łańcut i okolice, [w]: Katalog Zabytków Sztuki w Polsce, Instytut Sztuki PAN, Warszawa 1994.
•    Piotrowski Józef, Zamek w Łańcucie, Lwów 1933.
•    Potocka Elżbieta, , Łańcut - wspomnienia od roku 1885 do roku 1915, [Pamiętnik, maszynopis w zbiorach Muzeum-Zamek w Łańcucie].
•    Kompleksowa Konserwacja wystroju wnętrz, Dokumentacja opisowa, 2014 – 2016, AC Konserwacja Zabytków.

Opracowanie: Przemysław Kucia

wnętrza