Plan Krakowa

Plan miasta

Jest częścią kolekcji: Kartografia

Plan miasta Krakowa pochodzi najprawdopodobniej z ok. 1913 r. Autor nie jest znany. Plan ten był wykorzystany kilkakrotnie przez Józefa Jezierskiego do jego przewodników po mieście i okolicy. Faktem jest, że prezentowana mapa była wydana z jego inicjatywy. Szansa na to, że mapa jest z okresu późniejszego jest niewielka. Na planie widzimy Kraków jeszcze w XIX-wiecznych granicach, które wyznaczały Aleje Mickiewicza i Słowackiego, ul. Kopernika, ul. Rakowicka, ul. Grzegórzecka, od północy cmentarz Rakowicki, a od południa rzeka Wisła. Podgórze w tym czasie było samodzielnym miastem, włączonym do Krakowa dopiero w 1915 r. Na szczególną uwagę zasługuje brak zabudowań w okolicach Parku im. Henryka Jordana, gdzie po 1919 r. wybudowano gmach Akademii Górniczej (późniejsze AGH). Na planie uwzględniono najważniejsze zabytki i urzędy. Dla zainteresowanych zostały wyznaczone linie tramwajowe. Ciekawą kwestią jest brak jakichkolwiek oznaczeń świadczących o tym, że miasto było wówczas twierdzą. Miasto Królewiec, posiadało zarys fortyfikacji na terenie miasta. W Galicji, fortyfikacji nie zaznaczano na mapach, ponieważ były to tereny wojskowe. Kolejna rzecz to utajnienie ze względów strategicznych na wypadek przyszłej wojny. W zbiorach łańcuckiego Muzeum znajdują się mapy, które są pewną pamiątką po licznych podróżach hrabiów Potockich. Podobnie jest w tym przypadku. Mapa nie posiadana sztywnej oprawy ani tekturowego etui.

nieznany

plan miasta