Portret kobiecy ujęty en trois quatres
Portret kobiety
1. połowa XIX wieku
Muzeum – Zamek w Łańcucie
Jest częścią kolekcji: Meble
Niewielka konsolka ścienna, czarno malowana. Półeczka kształtem jest zbliżona do kwadratu, fornirowana jaśniejszym drewnem, o podwójnie profilowanej krawędzi – zarówno od góry jak i od dołu. Półeczka wsparta jest na esownicy, u dołu zakończonej wolutą i ozdobionej wzdłuż przedniej płaszczyzny dekoracją płaskorzeźbioną w formie liści akantu, ułożonych symetrycznie po dwóch stronach gałązki biegnącej pionowo przez środek. Poniżej woluty zwiesza się pojedynczy. wachlarzowato rozpostarty, pełnoplastyczny liść akantu zamykający całość kompozycji.
Tego typu niewielkie elementy wyposażenia wywodzą się z klasycznego detalu architektonicznego, jakim jest wspornik. W architekturze element ten używany najczęściej parami lub w większej ilości służył do wspierania elementów poziomych jak belki, gzymsy, balkony. Konsolki służyły do eksponowania cennych przedmiotów niewielkich rozmiarów, jak porcelanowe figurki czy niewielkie naczynia. Większe konsole ścienne częstokroć służyły jako podpory pod zegary typu kartel.
Konsolka formą i dekoracją nawiązuje do stylu renesansowego, co w dziewiętnastym wieku było jednym z przejawów tzw. nurtu historycznego, odwołującego się do estetyki minionych epok. Meble w podobnym stylu za czasów Augusta i Aleksandry Potockich zdobiły liczne wilanowskie wnętrza, szczególnie te o przeznaczeniu ekspozycyjnym lub bibliotecznym, takie jak np. Galeria Obrazów zwana Muzeum, co można zobaczyć na rycinach opublikowanych w albumie Hipolita Skimborowicza i Wojciecha Gersona z 1877 roku pt. Willanów: Album: Zbiór widoków i pamiątek oraz kopje z obrazów Galeryi Willanowskiej…
Autor / wytwórca
Wymiary
cały obiekt: wysokość: 40,0 cm, szerokość: 35,5 cm
Rodzaj obiektu
mebel szkieletowy, podstawa
Technika
czernienie, fornir, rzeźbienie
Tworzywo / materiał
drewno
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Właściciel
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
1. połowa XIX wieku
Muzeum – Zamek w Łańcucie
XVIII wiek
Muzeum – Zamek w Łańcucie
4. ćwierć XVIII wieku
Muzeum – Zamek w Łańcucie
odkryj ten TEMAT
Muzeum Okręgowe w Toruniu
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna