Mieczyk drewniany
wczesne średniowiecze
Muzeum Narodowe w Szczecinie
Jest częścią kolekcji: Wczesne średniowiecze na Pomorzu
Starannie wystrugany z drewna pion, odkryty podczas wykopalisk w Szczecinie przez długi czas uważany był za wieżę szachową, jednakże w świetle odkryć archeologicznych i ostatnich badań nad problematyką gier w średniowieczu bardziej prawdopodobny jest jego związek ze skandynawską grą planszową typu tafl, w której wykorzystywane były czworoboczne plansze o równej, nieparzystej liczbie pól w pionie i poziomie. Istnieją przesłanki wskazujące na germański rodowód gier skandynawskich, który sięga ok. V stulecia. Cała grupa gier typu tafl nawiązuje do rozgrywek wojennych.
Pionek ze Szczecina to najpewniej król lub wódz – hnefi, nadrzędna bierka w skandynawskiej grze hnefatafl. Bierze w niej udział dwóch graczy – atakujący i obrońca. Na środku tarczy umieszczony jest najważniejszy pionek (wódz, król) otoczony broniącymi go pionami. Celem gry atakującego jest dotarcie do króla i zbicie go. Celem obrońcy natomiast jest doprowadzenie króla do jednego z czterech pól narożnych. Tymi samymi pionami można było grać w różne odmiany tafl, zarówno na polach, jak i na przecięciach linii.
Z badań wykopaliskowych znane są zarówno plansze, jak i różne piony wykonane z bursztynu, rogu, brązu, drewna, a nawet z zębów zwierzęcych. Niektóre z plansz przetrwały w całości, większość jednak we fragmentach, w ośrodkach datowanych na okres wikiński w Irlandii, Szkocji, Anglii, Szetlandach, Norwegii, Szwecji, Wyspach Owczych, Danii, a także w Niemczech. Znacznie częściej odkrywane są piony. Ze Szczecina pochodzą unikatowe bierki wykonane z kła morsa.
Anna Bogumiła Kowalska
Autor / wytwórca
Wymiary
cały obiekt: wysokość: 2.8 cm, szerokość: 1.1 cm
Rodzaj obiektu
pion do gry, zabawka
Technika
wyrób ręczny, jednostkowy
Tworzywo / materiał
drewno
Pochodzenie / sposób pozyskania
badania wykopaliskowe
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Właściciel
Muzeum Narodowe w Szczecinie
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
wczesne średniowiecze
Muzeum Narodowe w Szczecinie
1001 — 1201
Muzeum Narodowe w Szczecinie
900 — 1200
Muzeum Narodowe w Szczecinie
odkryj ten TEMAT
Muzeum Okręgowe w Toruniu
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna