Pałasz oficerski regimentu konnego królów saskich
1726 — 1750
Muzeum Zamkowe w Malborku
Jest częścią kolekcji: Malarstwo francuskie
Popiersie wielkiego wodza francuskiego przedstawione zostało na tle zachmurzonego nieba. Zwrócony w prawo mężczyzna nie nawiązuje kontaktu wzrokowego z widzem. Ubrany został w zielony mundur wykończony czerwoną lamówką ze stójką w tymże kolorze. O randze oficerskiej modela mówią złote epolety z bulionami. Lewą pierś zdobi gwiazda i krzyż Legii Honorowej. Wiernie oddane rysy polityka zgodne z wieloma innymi przedstawieniami (m.in. najbardziej zbliżonymi pod względem stroju i upozowania miniaturami Jeana-Baptiste’a Isabeya) pozwalają stwierdzić, że malarz uchwycił podobieństwo.
Cesarz ma tu około 35 lat, elementem datującym jest m.in. Order Legii Honorowej ustanowiony przez Napoleona w miejsce zniesionych w czasie rewolucji francuskiej orderów królewskich (w wyniku obrad Zgromadzenia Narodowego 30 VII do 6 VIII 1789). Likwidacji uległy ordery św. Michała, św. Ducha, św. Ludwika, Zasługi Wojskowej i św. Huberta; ponadto zakazano noszenia orderów zakonów św. Łazarza, św. Jana (Maltański) i innych. Dekret cesarski z 11 VII 1804 ustalił istnienie odznaki orderowej; pierwsza ceremonia dekoracji odbyła się 15 VII 1804, kiedy odznakę Wielkiego Oficera otrzymał m.in. Jan Henryk Dąbrowski. Było to pierwsze odznaczenie w krajach chrześcijańskich, którego odznaka nie posiadała formy krzyża, lecz gwiazdy. Order istniał pod siedmioma systemami politycznymi Francji, a jego wygląd ulegał zmianom według aktualnych zasad ideologicznych. Jest to najwyższe odznaczenie nadawane przez państwo francuskie, za szczególne osiągnięcia w życiu wojskowym i cywilnym. Motto: „Honor i Ojczyzna”.
Portretowany przedstawiony jest kulminacyjnym punkcie osiągania swych sukcesów militarnych i politycznych, triumf maluje się na jego twarzy, wyziera z dumnej postawy, czyta się ze sposobu trzymania głowy . By dopełnić swej władzy, Napoleon koronował się 2 XII 1804 roku na cesarza Francuzów. Mszy koronacyjnej w paryskiej katedrze Notre-Dame przewodniczył specjalnie na tę okoliczność wezwany z Rzymu papież Pius VII. Napoleon wyraził zgodę, aby papież namaścił i pobłogosławił go, natomiast koronę nałożył sobie sam, sprowadzając go do roli widza. Wcześniej koronował Józefinę na cesarzową. 26 maja 1805 roku w katedrze w koronował się na króla Włoch.
Obraz pochodzi prawdopodobnie z kolekcji Aleksandry i Augusta Potockich.
Autor / wytwórca
Wymiary
cały obiekt: wysokość: 59,0 cm, szerokość: 46,0 cm
Rodzaj obiektu
obraz
Technika
olej
Tworzywo / materiał
płótno
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Właściciel
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
1726 — 1750
Muzeum Zamkowe w Malborku
1691 — 1710
Muzeum Zamkowe w Malborku
1725 — 1730
Muzeum Zamkowe w Malborku
odkryj ten TEMAT
Muzeum Narodowe w Szczecinie
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna