Fragment łańcucha
nie po 1637
Muzeum Narodowe w Szczecinie
Jest częścią kolekcji: Klejnoty i stroje książąt pomorskich
Sygnety były używane jak osobiste pieczęcie, którymi oznaczano zalakowaną korespondencję lub dokumenty. Noszone były zwykle na prawej ręce, na wskazującym lub małym palcu. Na portrecie pośmiertnym Franciszka I ze zbiorów katedry w Merseburgu sygnet widoczny jest na małym palcu jego prawej dłoni.
Maleńki tłok pieczętny wykonany został z wielką precyzją. Wycięto w nim dziewięciopolowy herb Księstwa Pomorskiego, nad nim koronę książęcą, a dookoła majuskułową inskrypcję: V.G G. FRANCISCUS [...] STETTIN POM. [VON GOTTES GNADEN] FRANCISCUS [HERZOG?] STETTIN [POMMERN] Z Bożej Łaski Franciszek [książę?] szczecińsko-pomorski. Nie wiadomo, czy powstanie sygnetu wiązało się z objęciem przez księcia władzy w Szczecinie w 1618 roku, czy może został on wykonany wcześniej, bowiem wszyscy współrządzący Księstwem Pomorskim Gryfici mieli prawo do używania tytułu księcia szczecińsko-pomorskiego.
Na reprezentacyjnym wizerunku Franciszka I ze zbiorów Stiftung Preußische Schlösser und Gärten Berlin-Brandenburg, namalowanym około 1610 roku ukazany został inny jego sygnet – duży, ośmioboczny, noszony przez księcia na kciuku prawej dłoni. Do naszych czasów zachował się jeszcze jeden sygnet należący dawniej do Gryfitów wykonany dla Bogusława XIV, z wyciętym w szafirze herbem Pomorza i inicjałami BHZ / SP (w zbiorach uniwersytetu w Greifswaldzie, w depozycie Pommersches Landesmuseum).
Monika Frankowska-Makała
Autor / wytwórca
Wymiary
cały obiekt: wysokość: 2.1 cm, szerokość: 2.1 cm
Rodzaj obiektu
sygnet, pierścień, biżuteria
Technika
cyzelowanie, kucie, odlew
Tworzywo / materiał
rubin/?/, złoto
Pochodzenie / sposób pozyskania
przekaz
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Właściciel
Muzeum Narodowe w Szczecinie
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
nie po 1637
Muzeum Narodowe w Szczecinie
około 1600 — 1618
Muzeum Narodowe w Szczecinie
około 1600 — 1618
Muzeum Narodowe w Szczecinie
odkryj ten TEMAT
Muzeum Narodowe w Szczecinie
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna