Sztuka na dworze książąt pomorskich w XVI i XVII w. Muzeum Narodowe w Szczecinie

Obiekty

Kazanie w kościele ewangelickim - ujęcie z przodu; Malowidło przedstawia wnętrze gotyckiego kościoła, ujęte osiowo, w widoku z nawy głównej. Na pierwszym planie, po lewej stronie grupa siedzących kobiet, a po prawej stronie mężczyzn, otaczających odwróconego tyłem do widza mężczyznę w dworskim stroju stojącego w centrum kompozycji. Nieco głębiej na jednym z filarów kościoła kaznodzieja na ambonie. W głębi dalszego planu prezbiterium kościoła z drewnianą stallą po lewej stronie, w której siedzą mężczyzna i kobieta, dalej prezbiterium z kratą lektoryjną i skrzydłowym ołtarzem, powyżej którego widać wysokie okna zamknięcia prezbiterium. Po bokach otwarte drzwi, z których po stronie lewej wchodzi do kościoła kilka postaci w dworskich strojach. Stroje figur pierwszego planu ciemne, z wyjątkiem sukni kobiety z warkoczem, pierwszej na lewo od stojącego tyłem mężczyzny w centrum, która ma kolor ciemnego różu i chłopca pośrodku w sukni koloru czerwonego. Mury kościoła w różnych odcieniach ugrów, sklepienie szaroniebieskie.

Kazanie w kościele ewangelickim

Nether, Thomas

Kazanie z łodzi - ujęcie z przodu; Na tle rozległego krajobrazu po lewej stronie zakotwiczona łódź z Chrystusem i apostołami, po prawej stronie - tłum ludzi na brzegu jeziora. W tłumie na pierwszym planie siedzące, zwrócone ku sobie 4 kobiety z nagimi niemowlętami na rękach, zwrócony ku nim, ukazany tyłem młodzieniec oraz grupa stojących mężczyzn patrzących w kierunku łodzi na jeziorze. Za nimi smukłe drzewa o pierzastych liściach, wypełniające prawą część kompozycji oraz oddalone sylwetki ludzkie. Łódź o pękatym kadłubie, smukłych masztach i zwiniętych żaglach, przedstawiona w ujęciu w 3/4 od strony dziobu. Chrystus ujęty z profilu, z uniesionym prawym ramieniem, Zwrócony w stronę  brzegu; za nim 4 postacie apostołów. Brzeg jeziora biegnie zygzakowatą linią w głąb kompozycji w oddali sylwetki łodzi o rozpiętych żaglach. Pośrodku kompozycji urwista skarpa na której wznosi się wysoki zamek. Za skarpą po prawej stronie - zarys miasta o potężnych budowlach i sznur idących ludzi. Nad umieszczonym w 2/3 wysokości kompozycji horyzontem pokryte chmurami niebo. Postacie pierwszego planu w barwnych strojach (różne odcienie brązów i beżów, czerwień, róż, błękit). Woda jeziora o barwie szmaragdowej, w głębi obrazu rozjaśniona. Korony drzew o chłodnej barwie zielonej, z jaśniejszymi blikami. Zamek i miasto na horyzoncie kremowo-szare. Niebo jasnoszare, wyżej ciemniejsze chmury.

Kazanie z łodzi

Nether, Thomas

Kuszenie Chrystusa - ujęcie z przodu; Pejzaż ze sceną biblijną przedstawiającą Szatana kuszącego Chrystusa na leśnej ścieżce. Szatan w czarno-białym habicie, kapeluszu kardynalskim i w masce na twarzy wyciąga pełne kamieni ręce ku Jezusowi. Spod habitu widoczne są diabelskie szpony. Chrystus boso w czerwonej sukni i brązowym płaszczu gestem odmawia propozycji z lewą dłonią otwartą na wysokości łokcia, a prawą nieco niżej z charakterystycznie uniesionym do góry jednym palcem. W tle, po lewej stronie przedstawienia wysokie, strome skały, na szczycie których ukazano symultanicznie niewielkie postacie Chrystusa i Szatana, spoglądające na leżące w dole miasto. Kolejne, jeszcze drobniejsze sylwetki Chrystusa i Szatana zaznaczone są na dachu świątyni, znajdującej się w mieście. Leśna ścieżka z głównymi postaciami w linii prostej prowadzi do miasta. Główne sylwetki otoczone z prawej i lewej przez roślinność o charakterze śródziemnomorskim.

Kuszenie Chrystusa

około 1577