Pałasz oficerski regimentu konnego królów saskich
1726 — 1750
Muzeum Zamkowe w Malborku
Jest częścią kolekcji: Rzemiosło artystyczne Dalekiego Wschodu
Porcelanowy płaski talerz na niskiej stopie, dekorowany w typie famille rose. Famille rose to francuski termin oznaczający przynależność do określonej grupy porcelany chińskiej. W tym przypadku jest to tzw. rodzina różowych, czyli wyroby dekorowane naszkliwnymi farbami z przewagą odcieni różu i purpury. Chińczycy określali je jako yangcai - „obce kolory”. Zaczęły być używane w chińskich manufakturach do zdobienia porcelany na przełomie lat 20. i 30. XVIII wieku. Najwyższy poziom artystyczny wyrobów w typie famille rose osiągnięto w wytwórniach Jingdezhen w okresie Yongzheng (1722-1735).
W centralnej partii lustra talerza znajduje się kompozycja z gęstą wicią z głównym motywem ukwieconych peonii. Uskok naczynia zdobi ciągły ornament z motywami geometrycznymi, wzbogacony podłużnymi rezerwami z kwitnącą peonią. Otok talerza zdobią w czterech miejscach barwne kompozycje kwiatowe z powtarzającym się motywem peonii i z chryzantemami. Pomiędzy nimi namalowano motyle. Peonia była uważana w Chinach za królową kwiatów, niosła za sobą pozytywne treści symboliczne, stąd tak często pojawia się na obiektach chińskiego rzemiosła artystycznego.
W kolekcji wilanowskiej zachował się jeszcze drugi talerz do pary, o numerze Wil.2576, różniący się w niemal niedostrzegalnych detalach dekoracji. Na podstawie dokumentacji fotograficznej z początku XX wieku wiadomo, że oba talerze stanowiły element wyposażenia dawnych Pokojów Chińskich zlokalizowanych na piętrze korpusu pałacu, zaprojektowanych i zaaranżowanych przez Stanisława Kostkę Potockiego, z wystrojem uzupełnianym również przez jego potomnych.
Autor / wytwórca
Wymiary
cały obiekt: wysokość: 6,5 cm, szerokość: 43,2 cm
Technika
szkliwienie
Tworzywo / materiał
porcelana
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Właściciel
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
1726 — 1750
Muzeum Zamkowe w Malborku
1691 — 1710
Muzeum Zamkowe w Malborku
1725 — 1730
Muzeum Zamkowe w Malborku
odkryj ten TEMAT
Muzeum Okręgowe w Toruniu
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna