Chiesa di S. Francesco della Vigna | Kościół św. Franciszka w winnicy
weduta
1768
Muzeum Narodowe w Szczecinie
Jest częścią kolekcji: Grafika włoska
Widok zabudowy placu Santi Giovanni e Paolo w weneckiej dzielnicy Castello, nad kanałem Rio dei Mendicanti skierowany jest w stronę renesansowej siedziby Bractwa św. Marka (Scuola Grande di San Marco). Gmach budowali w latach 1488–1495 roku Pietro Lombardo, Marco Codussi i Bartolomeo Bon oraz Jacopo Sansovino. Szczyt fasady gmachu zdobi skrzydlaty lew, atrybut patrona Wenecji. Wejścia strzegą dwa lwy ustawione po bokach. Po prawej stronie placu widać gotycki kościół San Zanipolo (pw. św.św. Jana i Pawła). Na pierwszym planie stoi konny pomnik najemnego wodza wojsk weneckich, kondotiera Bartolomea Colleoniego (1400–1475) dłuta Andrei dell Verrocchia (1435–1488), wykonany w latach 1481–1488, którego kopia znajduje się w Szczecinie na pl. Lotników. Na placu z ryciny znajdują się liczni przechodnie, duchowni i świeccy, a pod pomnikiem kilkoro z nich gra przypuszczalnie w kości.
Prezentowana plansza nr 39 pochodzi z drugiego wydania albumu Le fabriche, e vedute di Venetia z widokami Wenecji. Autorem akwafort według własnych rysunków projektowych był Luca Carlevarijs (1663–1730). Album, którego pierwsze wydanie wyszło w 1703 roku, zawiera 103 ryciny poprzedzone dedykacją z panoramą Wenecji oraz stroną tytułową. Egzemplarz zakupiony do Muzeum Narodowego w Szczecinie w Poznaniu w 1977 od osoby prywatnej, pochodził z kolekcji Antona Paula Heinleina (1715-1795), norymberskiego kupca i kolekcjonera obrazów olejnych, na szkle i emalii, rzeźb oraz innych dzieł sztuki. Wiadomo również, że w 1832 roku na licytacji antykwariatu Johanna Andreasa Boernera nabył go D. Meyer.
Luca Carlevarijs był architektem, matematykiem, rytownikiem i malarzem. Jego ojciec, architekt i rytownik, Giovanni Leonardo w 1669 przeprowadził rodzinę do Wenecji, gdzie Luca sam wykształcił swoje upodobanie do pejzażu, widoków architektury, tematów marynistycznych i malarstwa dekoracyjnego. Uważany jest za ojca weneckiej kompozycji wedutowej, a jego dzieła były popularne wśród weneckiego mieszczaństwa.
Ewa Gwiazdowska
Autor / wytwórca
Wymiary
cały obiekt: wysokość: 300 mm, szerokość: 415 mm
odcisk: wysokość: 212 mm, szerokość: 293 mm
Rodzaj obiektu
akwaforta (odbitka)
Technika
akwaforta
Tworzywo / materiał
papier żeberkowy
Pochodzenie / sposób pozyskania
1/ zakup, 2/ przekaz
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Właściciel
Muzeum Narodowe w Szczecinie
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
1768
Muzeum Narodowe w Szczecinie
nie przed 1783
Muzeum Narodowe w Szczecinie
między 1727 — 1754
Muzeum Zamkowe w Malborku
odkryj ten TEMAT
Muzeum Zamkowe w Malborku
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna