Chłopska rodzina w izbie

scena rodzajowa

W ramach polityki gromadzenia muzealiów Muzeum Narodowe w Szczecinie stara się nabywać dzieła artystów związanych z Pomorzem, w szczególności z historią i kulturą Szczecina. Od kilku lat do ścisłego kręgu muzealnych zainteresowań należy August Ludwig Most, pochodzący ze Szczecina uczeń Królewsko-Pruskiej Akademii Sztuk Pięknych w Berlinie, który po studiach i krótkim pobycie studyjnym w Dreźnie osiadł na stałe w stolicy Pomorza. W Szczecinie nie tylko tworzył swą sztukę i zajmował się edukacyjną artystyczną, ale także współorganizował życie kulturalne miasta.

Bogaty dorobek artystyczny Mosta zawiera liczne sceny rodzajowe rozgrywające się w plenerze i we wnętrzach, pejzaże pomorskie i górskie, widoki miejskie i wiele portretów zamawianych przez przedstawicieli ówczesnej elity. Wesoła domowa scena rodzajowa to właściwie portret skromnej rodziny w ludowych, odświętnych strojach, przedstawionej we wnętrzu własnego domu. W kompozycji utrzymanej w realistycznej konwencji artysta ukazał domowników muzykujących i tańczących w trakcie radosnego świętowania, zapewne rodzinnej uroczystości, a może tylko odpoczywających w niedzielne popołudnie.

Przedstawiając szczegółowo umeblowanie i wyposażenie chłopskiej izby Most odwołuje się do tradycji holenderskiego malarstwa XVII wieku, jednocześnie dokumentując współczesne mu obyczaje i modę panującą w bawarskich czy też tyrolskich wsiach i małych miasteczkach. W źródłach archiwalnych obraz został odnotowany jako Rodzina tyrolska. Ojciec tańczący z małym dzieckiem na ramieniu, wraz z informacją, że wkrótce po powstaniu (ok. 1846) został sprzedany do Hamburga. Do zbiorów szczecińskich trafił ponad 150 lat później – w 2008 roku został zakupiony w Monachium za pośrednictwem Domu Aukcyjnego Ruef.

Dariusz Kacprzak

Sygnatura: na recto u dołu z prawej; Most 1845

Inne nazwy

Rodzina tyrolska. Ojciec tańczący z małym dzieckiem na ramieniu