Pałasz oficerski regimentu konnego królów saskich
1726 — 1750
Muzeum Zamkowe w Malborku
Jest częścią kolekcji: Malarstwo włoskie
Scena z gospody ukazująca dość podejrzane, szemrane towarzystwo. Głównym elementem kompozycyjnym jest prostokątny, nakryty białą materią stół. Na nim porozrzucane kiełbasy, jarzyny, napoczęty melon i talerz z plackami oraz sześciokątny duży kubek. Akcja nie toczy się tylko na pierwszym planie, gdyż za zasiadającymi wokół stołu na ławach biesiadnikami dość wyraźnie widać tłum grających i tańczących postaci. Jednak to siedzący trzej mężczyźni i trzy kobiety są tematem wnikliwszej charakterystyki autora. Jedna z trzech kurtyzan sprytnie udaje miłość, sięgając jednocześnie podstępnie po sakiewkę mężczyzny, którego obejmuje. Zgromadzeni ubrani są w stroje niedbałe, sprawiające wrażenie brudnych i poszarpanych. Pospolite są także ich rysy twarzy. Ich gesty trudno jednoznacznie zinterpretować.
Obraz ten prezentuje estetykę zbliżoną do holenderskich scen rodzajowych jest jednak dużo bardziej toporny. Względnie poprawny rysunek, równie dobrze położona plama nie pozwalają go skreślić zupełnie, sprawiają, że w jakimś stopniu pozostaje dla nas zagadką.
Intuicje te potwierdza także nalepka Stanisława Kostki Potockiego z lat 1818-1821, z pieczęcią hrabiego i napisem odręcznym „Rassemblement de Voleurs et de Bohemiens - Anib. Carrache”. Niewykluczone, że naprowadza ona na właściwy trop poszukiwań atrybucyjnych, wymaga to jednak dalszych badań.
Obraz prawdopodobnie z kolekcji Stanisława Kostki Potockiego.
Hasła słownika terminów: kolekcja Stanisława Kostki Potockiego, scena rodzajowa, scena w szynku
Autor / wytwórca
Wymiary
cały obiekt: wysokość: 160,0 cm, szerokość: 217,0 cm
Rodzaj obiektu
obraz
Technika
olej
Tworzywo / materiał
płótno
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Właściciel
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
1726 — 1750
Muzeum Zamkowe w Malborku
1691 — 1710
Muzeum Zamkowe w Malborku
1725 — 1730
Muzeum Zamkowe w Malborku
odkryj ten TEMAT
Muzeum Narodowe w Lublinie
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna