Pałasz oficerski regimentu konnego królów saskich
1726 — 1750
Muzeum Zamkowe w Malborku
Jest częścią kolekcji: Rzemiosło artystyczne Dalekiego Wschodu
Figurka fantastycznego ptaka dekorowana różnobarwnym szkliwem. Ta niezwykle dekoracyjna figurka przedstawia stojącego na skale ptaka, z głową zwróconą w prawo. W mitologii chińskiej fenghuang jest ptakiem nieśmiertelnym, który pojawia się niezwykle rzadko, a jego ukazanie się jest zapowiedzią nadejścia kolejnego cesarza. W Shuowen Jiezi, pierwszym chińskim słowniku etymologicznym, fenghuang opisywany jest jako „ptak z piersią gęsi, tyłem jelenim, szyją węża, ogonem ryby, czołem ptasim, puchem kaczki, cechami smoka, grzbietem żółwia, głową jaskółki z kogucim dziobem”.
Fenghuang opisywany jest również jako symbol konfucjańskich wartości, którego poszczególne partie ciała oznaczają cnotę, obowiązek, rytuał, współczucie i zaufanie. Jego pojawienie się symbolizowało pokój na świecie. Ten niezwykły ptak zwiera w sobie uzupełniające się pierwiastek żeński (feng) i męski (huang), tworzące harmonię (yin-yang).
Przepięknie ozdobiony wilanowski fenghuang charakteryzuje się smukłą linią formy i wielobarwną dekoracją upierzenia. Obiekt ten jest przykładem chińskiego rzemiosła artystycznego wyprodukowanego z przeznaczeniem na rynek europejski. W XIX wieku figurka ptaka stanowiła element wyposażenia dawnych Pokojów Chińskich zlokalizowanych na piętrze korpusu pałacu, zaprojektowanych i zaaranżowanych przez Stanisława Kostkę Potockiego, wzbogacanych o interesujące przedmioty przez jego potomnych.
Autor / wytwórca
Wymiary
cały obiekt: wysokość: 48,5 cm, szerokość: 0 cm
Rodzaj obiektu
rzeźba - cała postać
Technika
szkliwienie
Tworzywo / materiał
porcelana
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Właściciel
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
1726 — 1750
Muzeum Zamkowe w Malborku
1691 — 1710
Muzeum Zamkowe w Malborku
1725 — 1730
Muzeum Zamkowe w Malborku
odkryj ten TEMAT
Muzeum Narodowe w Lublinie
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna