Christus am Oelberg II (Christus in Gethsemane) | Chrystus na Górze Oliwnej II (Chrystus w Getsemani II, Chrystus w Ogrójcu)

scena biblijna

Jest częścią kolekcji: Grafika krajów niemieckojęzycznych

Kompozycja Lovisa Corintha w sposób pełen ekspresji ukazuje scenę biblijną rozpoczynającą Pasję Chrystusa – modlitwę na Górze Oliwnej, która przypomina wizję senną. Jezus w ekstazie unosi się nad ziemią i gwałtownym ruchem splata ręce na piersi. Wpatruje się w postać anioła, która wyłania się z obłoków. Wysłannik Boga trzyma kielich goryczy symbolizujący nieodległą mękę Jezusa. Za jego plecami stromo w przepaść opada stok góry, u której stóp leżą pogrążeni we śnie dwaj uczniowie, Jakub Większy i Jan – przyszły Ewangelista, synowie Zebedeusza, rybaka i szkutnika z miasta Kafarnaum.

Grafikę wykonaną techniką akwaforty i suchej igły, odbitą na czerpanym papierze żeberkowym, wydał w Lipsku w trzeciej dorocznej tece na rok 1915, związek Vereinigung zur Förderung der Original-Graphik na rzecz stowarzyszenia Verein der Freunde graphischer Kunst. Oprócz ryciny Corintha noszącej nr 1, teka zawierała siedem prac innych artystów: Wilhelma Laagego, Albrechta Leistnera, Maksa Liebermanna, Hansa Alexandra Müllera, Waltera Tielmanna, Hansa von Volkmanna i Ericha Wolfsfelda. Takie teki graficzne obejmowały wybrane prace różnych artystów wykonane w jednym roku. Służyły prezentacji ich dorobku i podsumowaniu osiągnięć w danym okresie. Umożliwiały rozpowszechnienie odbitek pośród miłośników i kolekcjonerów sztuki graficznej, którzy niejednokrotnie byli także fachowcami zajmującymi się badaniem sztuki. Celem tek graficznych było też promowanie sztuki czarno-białej.

Lovis Corinth urodził się w1858 roku w Tapiau (obecnie Gwardiejsk) w Prusach Wschodnich, zmarł w 1925 roku w Zandvoort w Holandii. Studiował na akademiach sztuki w Królewcu i Monachium. Uzupełniał wykształcenie w Antwerpii oraz w Paryżu na prywatnej Académie Julian u Tony’ego Roberta-Fleury’ego i Williama Bougereau. Od 1901 roku mieszkał i tworzył w Berlinie. Jego dzieła wyróżniała niezwykła ekspresja i dramatyzm.

Ewa Gwiazdowska

1. Napis;sygnatura: na recto po prawej u dołu; ołówkiem: Lovis Corinth
  2. Pieczęć;napis: na verso w centrum, nieco z lewej; pieczęć okrąła sepiowa z napisem w otoku i głową gryfa w lewym profilu w polu: Museum Stettin
  3. Pieczęć;napis: na verso w centrum; pieczęć prostokątna różowa z dopiskami odręcznymi ołówkiem: M.P.Z. | Szczecin | Dział … | Nr 1355