Bergpredigt I | Kazanie na górze I

scena biblijna

Jest częścią kolekcji: Grafika krajów niemieckojęzycznych

Grafika Adolfa Jutza ilustruje kazanie na górze, jedno z wydarzeń biblijnych z Nowego Testamentu, z Ewangelii według św. Mateusza (wersy 5,1–7,28). Jutz przedstawił Jezusa stojącego na szczycie góry i wygłaszającego kazanie do wiernych. Słuchacze wpatrują się w niego i jednocześnie podążają za nim, idąc stromym stokiem góry oznaczającym trudy życia, w zgodzie z zasadami boskimi. Jezus poucza wiernych o chrześcijańskiej moralności. Jutz podzielił kompozycję na dwie części. W lewej, odpowiadającej postawie posłusznej nakazom religijnym umieścił Jezusa i jego słuchaczy na tle bezchmurnego nieba. W prawej części znalazła się pustynna ziemia przytłoczona pochmurnym nieboskłonem. Ten obszar odpowiada postawie przeciwnej Jezusowi, prowadzącej do czeluści piekielnych. Według niektórych przekazów kazanie odbyło się na Górze Błogosławieństw, na północnym brzegu jeziora Genezaret, w pobliżu miasta Kafarnaum. Według innej tradycji Jezus wygłaszał kazania kilkakrotnie, w rozmaitych miejscach.

Kompozycja wykonana w 1920 roku techniką litografii, ręcznie drukowana na grubym papierze welinowym przez Georga Pierre’a, powstała w trakcie prac nad publikacją artystyczną Stowarzyszenia na rzecz Sztuki Rytowniczej w Karlsruhe. Był to 28 zeszyt wydany na przełomie lat 1921/1922 przez Kunstdruckerei Karlsruhe.

Adolf Jutz urodził się w 1887 roku we Fryburgu Bryzgowijskim, zmarł w 1945 roku w Tegernsee. Był uczniem Wielkoksiążęcej Badeńskiej Szkoły Sztuki w Karlsruhe. Studiował we Florencji oraz w Paryżu w Académie Ranson u Paula Sérusiera i Maurice’a Denisa. Pracował głównie w Monachium. Podejmował tematykę wojenną, religijną i pejzażową, upamiętniając przyrodę Górnej Bawarii, Jury i Allgäu. Uczestniczył w pracach Związku Monachijskich Artystów Plastyków 2 Secesji.

Ewa Gwiazdowska

1. Napis;sygnatura: na recto w prawym górnym rogu ; z kamienia, dwie ostatnie cyfry daty rocznej i monogram wiązany grafika: 20 AJ
  2. Stempel: pod przedstawieniem, pośrodku
  3. Napis;sygnatura: na recto u dołu po prawej; ołówkiem: Adolf Jutz
  4. Napis: na recto u dołu, po lewej; ołówkiem numer odbitki, drukarz, właściciel odbitek: 4 Steiniges Handdruck Georg Pierre | Besitz d. Künstlers
  5. Napis: na recto pośrodku; ołówkiem tytuł i stan odbitki: Bergpredigt / 4 Zustand
  6. Pieczęć;napis: na verso u dołu pośrodku; pieczęć okrągła brunatna z napisem w otoku i głową gryfa w lewym profilu w polu oraz ołówkiem data i numer inwentarzowy: Museum Stettin Z.B. 1923. | 394.
  7. Pieczęć;napis: na verso u dołu pośrodku; pieczęć prostokątna lila z dawnym numerem inwentarzowym ołówkiem, przekreślonym oraz późniejszy numer inwnetarzowy:  M.P.Z. | Szczecin | Dział XIV | Nr 1031 | Graf 4306

grafik: Jutz, Adolf (1887-1945)
drukarz: Georg Pierre (18..-19..)

cały obiekt: wysokość: 342 mm, szerokość: 535 mm