Pałasz oficerski regimentu konnego królów saskich
1726 — 1750
Muzeum Zamkowe w Malborku
Jest częścią kolekcji: Rzemiosło artystyczne Dalekiego Wschodu
Niewielka figurka napędzana wmontowanym od spodu mechanizmem. Przedmiot wykonano z repusowanego i polichromowanego mosiądzu. Obiekt przedstawia stojącą postać ubraną w długą spodnią szatę. Tkanina wierzchnia, nieco krótsza, ma długie, szerokie rękawy. Lewa ręka figurki ugięta w łokciu, zadarta lekko ku górze, prawa zaś skierowana nieco w dół, dzierżąca niewielki koszyczek z kwiatami. Górną część postaci – ramiona i głowę – okala płaska wstęga. Wspomniany mechanizm został przykryty okrągłą płytką. Z boku umieszczono otwór do klucza pozwalającego nakręcić figurkę. Nie zachowała się niestety głowa postaci, mechanizm jest uszkodzony, zaginął również kluczyk.
Podobne figurki zachowały się w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie, były prezentowane w 2015 r. na wystawie pt. „W przestrzeni Smoka. Sztuka chińska w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie” ().
W XIX wieku nakręcana figurka stanowiła element wyposażenia dawnych Pokojów Chińskich zlokalizowanych na piętrze korpusu pałacu, zaprojektowanych i zaaranżowanych przez Stanisława Kostkę Potockiego, wzbogacanych o interesujące przedmioty przez jego potomnych.
Autor / wytwórca
Wymiary
cały obiekt: wysokość: 12,3 cm, szerokość: 5,6 cm
Rodzaj obiektu
rzeźba - cała postać
Technika
repusowanie, srebrzenie, polichromia, lutowanie
Tworzywo / materiał
blacha mosiężna; mosiądz; kość
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Właściciel
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
1726 — 1750
Muzeum Zamkowe w Malborku
1691 — 1710
Muzeum Zamkowe w Malborku
1725 — 1730
Muzeum Zamkowe w Malborku
odkryj ten TEMAT
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna