Tourist Map of India

Jest częścią kolekcji: Kartografia

Turystyka ma niezwykle długą historię. Tematem niniejszego opisu jest turystyczna mapa Indii z 1929 r. Mapa ta powstała w oparciu o ustalenia, pomiary i badania generalnego geodety Indii Henry-ego R. Thomasa. W latach 1858-1947, Indie były częścią większego protektoratu nazywanym Indiami Brytyjskimi. Składały się z one z terenów obecnych Indii, Pakistanu, Nepalu, Bangladeszu, Sri Lanki, części Bhutanu i Mjanmy. Na czele tego protektoratu stał wicekról. Mapa została wydana przez firmę „Sifton, Praed & Company Limited”, założoną przez Alfreda Siftona i Francisa Praeda w 1907 r. Punktem sprzedaży map był (i nadal nim jest) sklep o nazwie „The Map House”, czyli „Dom Map”. Pierwotnie nazywał się „Map and Booksellers” i zajmował się sprzedażą nowych map jak i tych o wartości antykwarycznej. Swoją ofertę kierowali do kolekcjonerów, kierowców, pilotów, odkrywców oraz premierów rządów, np Wielkiej Brytanii, m.in. Winstonowi Churchillowi. Co jest bardzo ciekawe, firma sprzedawała mapy również członkom rodziny królewskiej. W swojej historii, wyposażyli w odpowiednie mapy Bibliotekę Brytyjską w Londynie i Bibliotekę Kongresu w Waszyngtonie. Mapa przedstawia teren obecnych Indii z uwzględnieniem ówczesnego podziału administracyjnego. Na mapie zaznaczono najważniejsze miasta oraz drogi i linie kolejowe.

Thomas Henry R.
Sifton, Praed & Company Limited

druk płaski

papier