Maska sirige
między 1951 — 1998
Muzeum Narodowe w Szczecinie
Jest częścią kolekcji: Kolekcja sztuki dogońskiej
Maska sirige, w jęz. sigi-so awa danu, czyli „maska z drewna”, przedstawia dom szefa dużej rodziny. Budowla ta charakteryzuje się fasadą z wieloma małymi niszami oraz tarasem, z którego wchodzi się między innymi do pomieszczeń z ołtarzami przodków rodziny.
Mit tłumaczący powstanie maski sirige opowiada historię młodych chłopców z Youga, którzy pewnego razu paśli kozy na skraju buszu. Jeden z nich zauważył Andumbulu – mityczną, niskorosłą istotę z długim przedmiotem na głowie. Ta dziwna ozdoba pomalowana była w czerwone i czarne wzory. Chłopiec zawołał swojego towarzysza, żeby podzielić się odkryciem, ale jego krzyk sprawił, że wszystko zniknęło. Na miejscu znaleźli tylko długi, drewniany przedmiot. Chcieli zabrać ze sobą to znalezisko, ale okazało się, że jest zepsute, wzięli więc tylko fragment. W domu opowiedzieli wszystko swojemu staremu ojcu i narysowali na skale to co porzuciła Andumbulu. Ojciec po obejrzeniu rysunku udał się do buszu, wyciął wysokie drzewo, obrobił je i pomalował we wzory z rysunku. To była pierwsza maska sirige.
Według jednego z informatorów, Marcela Griaule, młody pasterz z Youga zamiast Andumbulu, zobaczył w buszu bóstwo Sintandu, które wygląda jak mężczyzna, ma dwie ręce i dwie nogi (inne bóstwa mieszkające w buszu mają najczęściej tylko po jednej kończynie dolnej i górnej), jest wysoki jak słup i pokryty rysunkami przedstawiającymi linie. Sintandu jest złym bóstwem, które rani ludzi, a świadectwem jego obecności jest wiejący mocno wiatr.
Maska sirige jest używana przez mężczyzn – członków stowarzyszenia Awa.
Ewa Prądzyńska
Inne nazwy
sirige
Autor / wytwórca
Wymiary
cały obiekt: wysokość: 410 cm, szerokość: 18 cm
Rodzaj obiektu
rzeźba, maska
Technika
wyplatane, skręcane, malowane, techniki snycerskie, ciosanie, związywanie (montowanie)
Tworzywo / materiał
włókno roślinne (sznurek), skóra (rzemień), barwnik naturalny, drewno
Pochodzenie / sposób pozyskania
zakup
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Właściciel
Muzeum Narodowe w Szczecinie
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
między 1951 — 1998
Muzeum Narodowe w Szczecinie
między 1965 — 1970
Muzeum Narodowe w Szczecinie
między 1901 — 1950
Muzeum Narodowe w Szczecinie
odkryj ten TEMAT
Muzeum Zamkowe w Malborku
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna