Portret króla Jana III Sobieskiego
1 ćwierć XVIII wieku
Muzeum Zamkowe w Malborku
Jest częścią kolekcji: Ryciny
Konny wizerunek Jana Sobieskiego na tle bitwy pod Chocimiem w 1673 roku, która utorowała ówczesnemu pogromcy armii tureckiej – hetmanowi wielkiemu koronnemu drogę do tronu polskiego. Postać wodza na pierwszym planie, ukazana na niewielkim wzniesieniu, na wspiętym koniu zwrócona en trois quarts w lewo; w stroju polskim (wzorzystym żupanie i delii spiętej zaponą), z szablą w prawej ręce i z wodzami w lewej; pod kopytami rumaka ciała poległych Turków. W oddali górzysty pejzaż z rozległym polem bitwy, rozgrywającej się w obozie tureckim.
Rycina jest zmniejszoną kopią akwaforty Romeyna de Hooghe (1645–1708) z 1674 roku wykonanej na zlecenie sekretarza królewskiego Franciszka Gratty st. (zm. 1679), która zapoczątkowała konne portrety Sobieskiego i była wzorem ikonograficznym dla artystów przez ponad ćwierć wieku. Brak tu w partii nieba postaci alegorycznych, drobne różnice występują także w pejzażu.
Opublikowano ją w Amsterdamie w dziele Jana van der Linde Leven en Daaden van Johanes Sobietzki de III, tegen woording regeerende Koning van Polen... w 1684 roku, traktującym o życiu i czynach polskiego monarchy, którego osoba po wiktorii wiedeńskiej cieszyła się w Europie dużym zainteresowaniem.
dr Justyna Lijka
Autor / wytwórca
Wymiary
cały obiekt: wysokość: 24,1 cm, szerokość: 35,7 cm
Rodzaj obiektu
grafika
Technika
miedzioryt, akwaforta
Tworzywo / materiał
papier
Pochodzenie / sposób pozyskania
zakup
Czas powstania / datowanie
Właściciel
Muzeum Zamkowe w Malborku
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
1 ćwierć XVIII wieku
Muzeum Zamkowe w Malborku
1694
Muzeum Zamkowe w Malborku
1693
Muzeum Zamkowe w Malborku
odkryj ten TEMAT
Muzeum Narodowe w Lublinie
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna