Corazza Greca, Elmo, Scudo e Spada Dacia | Zbroja grecka, hełm, tarcza i miecz dackie

grafika reprodukcyjna

Jest częścią kolekcji: Grafika włoska

Rycina reprodukcyjna Lorenza Roccheggianiego przedstawia dekorowane wypukłym reliefem zabytki antycznej sztuki produkcji uzbrojenia. Po prawej stronie karty ukazana została zbroja grecka, zwana też pyrrusową od imienia epirskiego króla z dynastii Ajakidów Pyrrusa, zilustrowana na podstawie obiektu ze zbiorów Muzeum Kapitolińskiego w Rzymie. Jej kirys zdobi głowa Gorgony i para skrzyżowanych rogów obfitości oraz dwa gryfy trzymające płonący znicz, a u dołu, na lambrekinie widoczne są szeregi masek, lilii, naprzemienne pary głów słoni i baranów oraz dzwonki. Po lewej stronie karty artysta udokumentował wygląd uzbrojenia żołnierza dackiego odwzorowanego z Kolumny Trajana. Jest to hełm dekorowany postacią wyposażonego w maczugę i tarczę Trytona oraz wieńcem laurowym, owalna tarcza z motywami ceowymi, gwiazdami i księżycami na obeliskach, a także miecz zawieszony na pendencie w pochwie, którą dekorują stylizowane motywy geometryczne i roślinne w układzie kandelabrowym.

Omawiana plansza nr 3 pochodzi z albumu Raccolta di 100 tavole reppresentanti i costumi religiosi, civili a militari degli antichi…, wydanego w Rzymie w 1804 roku, zawierającego sto tablic przedstawiających religijne, świeckie i wojskowe stroje oraz sprzęty antyczne z obszaru Egiptu, Etrurii, Grecji i Rzymu. Ilustrator albumu, Lorenzo Roccheggiani, jako rytownik i rysownik pracował w latach 1804–1817. Był autorem kilku cykli grafik wydanych w Rzymie i Mediolanie, poświęconych antycznym zabytkom, strojom, meblom i motywom ornamentalnym.

Ewa Gwiazdowska

1. Pieczęć;napis: na verso pośrodku; pieczęć prostokątna, fioletowa, numer dodany ołówkiem, przekreślony: M.P.Z. | SZCZECIN | Dział... | Nr 1522
  2. Pieczęć;napis: na verso u dołu karty pośrodku; okrągła, różowa: Muzeum Pomorza Zachodniego w Szczecinie Biblioteka
  3. Napis: na recto w prawym górnym rogu; T.III