Origine della lira, Strumenti Egizij, Vaso, Aratro antico, Tripode | Prototyp liry, Instrumenty egipskie, Waza, Radło antyczne, Trójnóg

grafika reprodukcyjna

Jest częścią kolekcji: Grafika włoska

Rycina reprodukcyjna Lorenza Roccheggianiego przedstawia sześć antycznych wyrobów rzemieślniczych rozmaitego zastosowania. Po lewej trójnóg Apolla odwzorowany z obrazu znajdującego się w komorze grobowca odkrytego w 1795 roku koło świątyni Tosse, rzymskiej budowli stojącej przy via Tiburtina w Tivoli. Nogi naczynia w formie wazy oplecione są przez węże, a na krawędzi siedzi Pytia z laską opartą o ramię, która odpowiada na pytanie niewidocznego Apolla. Obok leży radło z willi Albani oparte o podest, na którym stoi metalowy dzban do libacji ze zbiorów hrabiego Clementiniego. Szyję naczynia zdobi relief ze sceną pochodu ku czci Bachusa, a na brzuścu widoczny jest potwór morski unoszący się na falach. Do frontowej ścianki podestu umocowano prostą formę harfy i okrągły talerz znalezione w Egipcie. Po prawej stronie karty stoi lira wykonana ze skorupy żółwia o ramionach w kształcie skręconych koźlich rogów, której podstawę stanowi łabędź trzymający rezonator pomiędzy uniesionymi skrzydłami. Instrument znajdował się w posiadaniu papieskiego rzeźbiarza Giovanniego Pierantoniego.

Omawiana plansza nr 73 pochodzi z albumu Raccolta di 100 tavole reppresentanti i costumi religiosi, civili a militari degli antichi…, wydanego w Rzymie w 1804 roku, zawierającego sto tablic przedstawiających religijne, świeckie i wojskowe stroje oraz sprzęty antyczne z obszaru Egiptu, Etrurii, Grecji i Rzymu. Ilustrator albumu, Lorenzo Roccheggiani, jako rytownik i rysownik pracował w latach 1804–1817. Był autorem kilku cykli grafik wydanych w Rzymie i Mediolanie, poświęconych antycznym zabytkom, strojom, meblom i motywom ornamentalnym.

Ewa Gwiazdowska

1. Pieczęć;napis: na verso po prawej u dołu; pieczęć prostokątna, fioletowa, numer dodany ołówkiem, przekreślony: M.P.Z. | SZCZECIN | Dział... | Nr 1592
  2. Pieczęć;napis: na verso u dołu po lewej; okrągła, różowa: Muzeum Pomorza Zachodniego w Szczecinie Biblioteka
  3. Napis: na recto u góry po lewej; T. LXXIII
  4. Napis: na recto u dołu po lewej i na środku; 1. Origine della Lira, formato con una veste di tartaruca; questo monumento lo possiede il Sig.r Giovanni Pierantoni Scultore | Pontificio. 2. Strumenti Egizij si vedono nel’Moseo in Firenze. 3 Vaso di metallo per libazioni abaco, posseduto dal Sig: Conte Clementi= /|ni. 4 Aratro antico nella Villa Albani. 5. Tripide cauato da una pittura Antica in una Stanza Sepolcrale scoperta poco distante dal | Tempio della Tosse in questo anno. 1795. Questo puol indicare la Pitia che dà le risposte sopra il Tripide d’Apollo.
  5. na recto u dołu pośrodku; Roccheggiani Fecit.

rysownik, rytownik: Roccheggiani, Lorenzo (czynny 1804-1817)
wydawca, sprzedawca: Raffaelli, Giacomo (1753–1836)

cały obiekt: wysokość: 264 mm, szerokość: 405 mm
odcisk: wysokość: 190 mm, szerokość: 286 mm